Premier Włoch: możemy ruszyć z miejsca, granice otwarte od 3 czerwca

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w sobotę, że dane na temat przebiegu epidemii koronawirusa są „pocieszające”. Mówił, że można wznowić działalność wielu branż „z ufnością i poczuciem odpowiedzialności”. Potwierdził otwarcie granic regionów i Włoch 3 czerwca.

„Wprowadzone kroki w pierwszej fazie przyniosły oczekiwane rezultaty, a zatem można ruszyć z miejsca” – oznajmił szef rządu podczas konferencji prasowej w Rzymie, pierwszej od dawna z udziałem dziennikarzy, a nie podczas połączeń online.

„Stoimy wobec wkalkulowanego ryzyka. Jeśli krzywa zakażeń wzrośnie, możliwe będą nowe restrykcje”- zaznaczył Conte.

„Nie możemy czekać na szczepionkę”, „nie możemy się zatrzymywać, musimy biec” – dodał premier, odnosząc się do potrzeby odmrożenia gospodarki i biznesu oraz rozwiązywania kryzysu wielu branż na tle pandemii. Rządowy dekret w tej sprawie podpisał w sobotę prezydent Sergio Mattarella.

Conte potwierdził zawarte w nim postanowienia. Od poniedziałku otwarte będą pozostałe sklepy, salony fryzjerskie i piękności, restauracje, bary, lodziarnie, cukiernie, puby, plaże. Konieczne są maseczki i zachowanie dystansu społecznego. „Ma to fundamentalne znaczenie” – przypomniał.

Wznowione zostaną msze z udziałem wiernych, treningi sportowe, również klubów piłkarskiej Serie A.

Dozwolone będą spotkania z przyjaciółmi i podróże po swoim regionie. Zniesiony będzie obowiązek noszenia autocertyfikatów z deklaracją celu i trasy przemieszczania się. Będą one konieczne jedynie przy podróżach między regionami do 3 czerwca; na razie są one możliwe tylko z ważnych, uzasadnionych powodów. 3 czerwca również otwarte zostaną granice Włoch.

Szef rządu ogłosił, że 25 maja mogą zostać otwarte sale gimnastyczne, baseny i ośrodki sportowe, a 15 czerwca – kina i teatry oraz centra zabaw dla dzieci.

Conte zastrzegł zarazem, że władze poszczególnych regionów mogą modyfikować te normy. „Wszędzie potrzebna jest ostrożność, zwłaszcza w Lombardii, gdzie jest strefa średniego ryzyka” zakażenia – wyjaśnił. Zaapelował do mieszkańców tego regionu, by byli „ostrożni i odpowiedzialni”.

Premier przypomniał, że kilka dni wcześniej rząd ogłosił wyasygnowanie 55 mld euro na wsparcie rodzin, pracowników, firm, różnych sektorów biznesu oraz gospodarki.

„Jestem świadom, że to nie rozwiąże wszystkich problemów, ale pomagamy” – zapewnił.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/