Projekt małego domu nie powinien być jedynie ładny. Kluczowa jest przede wszystkim funkcjonalność zaprojektowanych w jego ramach rozwiązań. Oczywiście nie musi to oznaczać rezygnacji z wysokiego poziomu estetyki. Na rynku można znaleźć wiele projektów, które łączą elegancję i funkcjonalność. 

  1. Postaw na komfort i wygodę

  2. Jak przygotować się do wyboru projektu domu?

  3. Jak znaleźć idealny projekt?

Postaw na komfort i wygodę

Projekty małych domów większość inwestorów, szczególnie tych indywidualnych, ocenia pod kątem estetyki. Oczywiście ma ona bardzo duże znaczenie. Każdy, kto inwestuje we własny dom, chce, aby był on ładny i przyciągający uwagę, natomiast to nie estetyka powinna być kluczowym kryterium wyboru. Projekt domu musi być przede wszystkim funkcjonalny, co szczególnie istotne w przypadku małych domów, w których wykorzystanie każdego metra kwadratowego będzie miało znaczenie. Każdy przecież chce mieszkać wygodnie i komfortowo. Dlatego zawsze projekt, który z zewnątrz prezentuje się wyjątkowo uroczo, należy ocenić bardzo krytycznym okiem, uwzględniając przede wszystkim rozplanowanie przestrzenne pomieszczeń, ich wielkość oraz zaplanowane ciągi komunikacyjne. Dzięki takiemu podejściu można znaleźć dom, który będzie jednocześnie piękny i funkcjonalny.

Jak przygotować się do wyboru projektu domu?

Wybór projektu to nie tylko kwestia jego estetyki i funkcjonalności, lecz także dostosowania do wymagań konkretnej lokalizacji. Jeśli planujesz kupić gotowy plan, koniecznie jego wyborów poprzedź analizą planu miejscowego, warunków zabudowy ustalonych przez gminę. Weź pod uwagę także wymiary działki i możliwości usytuowania domu, zgodne z obowiązującą w danym miejscu zabudową. Na końcu określ własne wymagania i oczekiwania dotyczące funkcjonalności domu. Zastanów się nad bryłą, jaką powinien mieć dom. Uzbrojony w te wszystkie informacje możesz przystępować do poszukiwań idealnego projektu.

Jak znaleźć idealny projekt?

O ile plan zabudowy obowiązujący w gminie może wpłynąć na wybór jedno lub dwukondygnacyjnego projektu, jego wielkość, kąt nachylenia dachu czy szerokość elewacji, o tyle ty jako inwestor masz największy wpływ na to, co powinno się znaleźć wewnątrz projektu. To bardzo ważny, kluczowy wręcz etap: określenie własnych potrzeb, oczekiwań, wymagań.

Zacznij od określenia powierzchni domu. Wybór powinien być oczywiście uwarunkowany możliwościami działki, natomiast nawet jeśli jest ona duża, to ty wcale nie musisz stawiać ogromnej inwestycji. Pamiętaj, że dom trzeba potem także utrzymać. Projekt powinien być więc dostosowany zarówno do liczby domowników, jak i możliwości finansowych inwestora.

Drugie bardzo ważne kryterium to określenie ilości i typów pomieszczeń, jakie powinny się znaleźć w środku. Pamiętać, że dom to nie tylko kuchnia, jadalnia, salon, łazienka i sypialnia/sypialnie. Zaplanować trzeba kotłownię (jej projekt będzie uzależniony od wybranego typu ogrzewania). Warto pomyśleć o spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym, a także o garderobie. W tym ostatnim przypadku oczywiście nie jest tak, że każdy pokój musi mieć własne pomieszczenie na ubrania, natomiast w przypadku sypialni małżeństwa lub pokoju nastolatki, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Z pewnością warto także zadać sobie na samym początku pytanie, czy dom ma być parterowy czy z poddaszem. Jest to temat na osobne opracowanie, natomiast wielu inwestorów wybiera rozwiązanie z poddaszem, lokując tam sypialnie i niejednokrotnie dodatkowe łazienki.

Oprócz określenia liczby i typów pomieszczeń, koniecznie należy zastanowić się nad ich pożądanym metrażem. Oczywiście nie chodzi o precyzyjne wskazania do co liczby metrów kwadratowych, natomiast orientacyjne określenie oczekiwań z pewnością ułatwi ocenę poszczególnych projektów małych domów.