KGP: ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 86 tys. osób na kwarantannie; 170 naruszeń

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 86 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 170 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w czwartek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że od początku akcji kontrolowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już ok. 4 mln sprawdzeń.

Inspektor wskazał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 86 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. Zaznaczył, że podczas kontroli w ok. 170 przypadkach stwierdzono uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Przypomniał przy tym, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Dodał, że policjanci podczas ostatniej doby otrzymali 13 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wysłania przesyłki czy wyniesienia śmieci z domu.

Rzecznik KGP przekazał też, że funkcjonariusze skontrolowali już ponad 132 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ok. 5,6 tys.

Ciarka przypomniał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, w tym zapobiegających zakażeniom, zaangażowanych jest od 23 do 25 tys. funkcjonariuszy.

Rzecznik KGP dodał, że policjanci rozdają także maseczki, zwłaszcza bezdomnym, oraz informują o nowym nakazie zakrywania ust i nosa.(PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj

mchom/ bf/ joz/