Foto UM

WIELKANOCNY SYMBOL NADZIEI I WSPÓLNOTY

Od 20 lat przedstawiciele kościoła katolickiego w czasie wielkanocnym spotykali się, aby wymienić paschały. W tym roku Prezydent Świnoujścia otrzymał zaproszenie od Burmistrz Gminy Heringsdorf, Laury Isabelle Marisken do udziału w takim spotkaniu.

Dziś, w obliczu pandemii trudno jest zachowywać długoletnie tradycje. Mimo tego, w czasie ograniczeń ten gest ponad granicami jest symbolem nadziei dla wszystkich nas, dla mieszkańców Świnoujścia i gmin po niemieckiej stronie. Włodarze miast i duchowni spotkali się na przejściu granicznym w Garz.

Zachowano wszelkie środki bezpieczeństwa, zgromadzone osoby zaopatrzone były w maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kościoła katolickiego: ks. prałat dr podporucznik Marian Jan Wittlieb – proboszcz parafii pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, wikary ks. T. Tylutki, ks. dziekan Piotr Superlak z parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu, ksiądz Maciej Domański z kościoła w Zinnowitz w Niemczech.

Foto UM

Duchowni wymienili się okazałymi świecami zwanymi paschałami, które zapala się podczas obrzędu Triduum Paschalnego.
Prezydent Janusz Żmurkiewicz wyraził nadzieję, aby trudne dla wszystkich czasy epidemii, więcej się nie powtórzyły. A współpraca pomiędzy obu miastami mogła być kontynuowana. Z obu stron popłynęły życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich.

Joanna Guga
Joanna Ścigała
BIK UM Świnoujście