Czy miękki materac jest zdrowy dla Twojego kręgosłupa?

Sen jest jedną z najważniejszych czynności, które wykonujemy w ciągu doby. Wiele osób przykłada coraz większą uwagę do rodzaju materaca, na którym śpi.

Spowodowane jest to falą skrzywień kręgosłupów i dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Coraz częściej pada pytanie, czy twardość materaca ma realne odzwierciedlenie w jakości snu. Okazuje się, że wybór odpowiedniej twardości materaca jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na nasz sen. Dlaczego twardość materaca ma aż tak duże znaczenie dla jakości naszego snu oraz jaki materac powinniśmy wybrać, by wysypiać się o wiele bardziej skutecznie?

Konsekwencje snu na zbyt twardym i zbyt miękkim materacu

Wielu osobom wydaje się, że twardość materaca powinna być zależna tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, ponieważ spanie na materacu o złej twardości wpływa bardzo niekorzystnie na nasz organizm i skuteczność naszego odpoczynku. Wydawać mogłoby się, że jedynym konsekwencjami snu na nieodpowiednim materacu, będą niewyspanie się, jednakże nieodpowiednia twardość materaca może być przyczyną wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Sen na zbyt miękkim materacu sprawia, że kręgosłup osoby na nim leżącej układa się w bardzo nienaturalnej pozycji. Złe ułożenie kręgosłupa najczęściej skutkuje bólem pleców w odcinku lędźwiowym. Spanie na zbyt miękkim materacu może spowodować dyskomfort i ból karku oraz pleców, które prowadzą nawet do trwałego skrzywienia kręgosłupa. Sen na za twardym materacu sprawi, że ucisk naczyń krwionośnych będzie zbyt duży, co spowoduje narastające problemy ze snem. Konsekwencją snu na zbyt twardym materacu może być nawet trwała bezsenność. Z tego powodu powstała specjalna skala, która pozwala dobrać materaca do naszej wagi. Skala ta wygląd następująco:• H1 – dla osób o wadze do 50 kg,• H2 – dla osób o wadze od 50 do 70 kg• H3 – dla osób o wadze od 70 do 100 kg• H4 – dla osób o wadze powyżej 100 kg Wbrew pozorom, bardzo miękki materac wcale nie oznacza dobrego snu, ponieważ kiedy nasz kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia, to układa się w nienaturalnej pozycji. Oczywiście powyższa klasyfikacja ma za zadanie pomóc w doborze materaca, ponieważ jeśli wolimy bardziej miękki materac, to najważniejsze jest, żeby znaleźć balans pomiędzy zaleceniami, a własnymi preferencjami.

Czy istnieje materac idealny?

Materac, który pasuje do każdego bez względu na wagę czy wiek wydaje się czymś niedoścignionym . Jednakże szwedzka firma Hilding Anders postanowiła wyprodukować materac idealny i efektem tej pracy jest materac Hilding elektro. Jest to materac sprężynowy typu multipocket, w którym zastosowano także wysokiej jakości pianki poliuretanowe. Dzięki takiemu połączeniu materac idealnie dostosowuje się do krzywizn ludzkiego ciała, zapewniając zdrowy sen. 15-letnia gwarancja obejmująca ten materac pokazuje, że szwedzka firma Hilding Anders produkuje materace o najwyższej jakości. Wybierając materac do naszej sypialni, warto sprawdzić, jaki ma on stopień twardości, ponieważ od tego zależy jakość naszego snu.