KGP: 25 tys. funkcjonariuszy pilnuje przestrzegania przepisów wprowadzonych na czas epidemii

25 tys. funkcjonariuszy – policjantów, wspieranych przez strażników miejskich i żołnierzy będzie pilnowało w weekend przestrzegania przepisów wprowadzonych na czas epidemii – poinformował PAP w sobotę rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.
„W weekend zaangażowaliśmy do działań prewencyjnych, mając na celu egzekwowanie obecnie obowiązujących ograniczeń, aż ok. 25 tys. funkcjonariuszy: policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej” – powiedział Ciarka.

Podkreślił, że policjanci będą dbali o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Zaapelował o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. „Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, może zarażać inne osoby” – zwrócił uwagę.

„Policjanci będą egzekwować obowiązujące obecnie ograniczenia, nakazy i zakazy. Nie chcemy mieć powodów do karania, ale nieodpowiedzialne osoby, które będą ignorować przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami” – zapowiedział.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Inspektor Sanitarny może wymierzyć grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Zarządzający targowiskami w sytuacjach rażących związanych z gromadzeniem się nadmiernej liczby ludzi muszą zdawać sobie sprawę, że narażają się na zamknięcie targowiska i grzywnę wymierzoną do 30 tys. zł.

„Apelujemy o rozsadek i odpowiedzialność – zostańmy w domu” – zakończył. (PAP)

autorzy: Wojciech Kamiński, Bartłomiej Figaj

wnk/ bf/ robs/