Już wiosna! Poeci znaleźli sposób by świętować mimo epidemiologicznych ograniczeń

Poezja jest „jak transfuzyjna krew dla pracy serca:/ choćby dawcy już dawno pomarli/ (…) ich krew żyje(…) i cudze ożywia wargi”. Dziś, 21 marca obchodzimy Światowy dzień Poezji UNESCO. W poprzednich latach nie brakowało tego dnia w Świnoujściu spotkań z poezją.

Klub Literacki „Na Wyspie” zapraszał nie tylko na kameralne spotkania. Poeci, dosłownie wychodzili z wierszem do mieszkańców. Jedno z takich wydarzeń przyciągnęło mieszkańców na Plac Wolności. Na powitanie wiosny zabrzmiała słynna „Wiosna” Antonio Vivaldiego, a organizatorzy przypomnieli, że ten wybitny kompozytor był także poetą. Jeden z jego najbardziej znanych wierszy poświęcony jest właśnie wiośnie. Podczas wspominanego spotkania z poezją w centrum miasta świnoujscy poeci rozdawali swoje wiersze mieszkańcom.

W tym roku, plany plenerowego spotkania z poezją pokrzyżował korona wirus. Ale poeci nie poddali się! Klub Literacki „Na Wyspie” jest współorganizatorem tegorocznej Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, której koncepcja rodziła się i jest kontynuowana przez Szczeciński Oddział Związku Literatów Polskich. Prezes Oddziału, szczeciński poeta Leszek Dembek zaprasza do aktywnego włączenia się świętowanie Poezji!

Respektując wyjątkowy stan w jakim znalazł się obecnie kraj poeci z regionu szczecińskiego postanowili świętować Światowy dzień Poezji „on Line” zachęcają wszystkich, którzy chwytają za pióro do aktywnego udziału i swoistej, wspólnej zabawy z poezją. Zadaniem da wszystkich, którzy zechcą włączyć się jest napisanie i przesłanie na adres Związku Literatów Polskich w Szczecinie wiersza na temat „świat w pandemii”. Organizatorzy czekają na wasze utwory pod adresem kontakt@zlpszczecin.pl

Szczegółowe informacje dla chętnych do udziału w poetyckiej zabawie zawiera załączony plakat. Co warto podkreślić; Zachodniopomorska Wiosna poezji to cały cykl wydarzeń, które odbywać się będą w naszym województwie przez trzy najbliższe, wiosenne miesiące. Finałowym akordem „wiosny” będzie spotkanie na świnoujskiej plaży. W związku z epidemią trudno obecnie ustalić dokładny jego termin. Oprócz literatów, głównym organizatorem planowanego finału jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Czekajcie na informacje w tej sprawie!

Maciej Napiórkowski