Fałszywy paszport i prawa jazdy

Dwóch mężczyzn posługujących się fałszywymi dokumentami zatrzymali 25 lutego funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku i Świnoujściu. Wylegitymowany na gdańskim lotnisku 38-letni obywatel Syrii miał przerobiony paszport i podrobione prawo jazdy, podróżujący ze Szwecji 47-letni Rumun okazał do kontroli fałszywe brytyjskie prawo jazdy. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku sprawdzili legalność pobytu cudzoziemca wylegitymowanego w porcie lotniczym. Mężczyzna okazał do kontroli szwedzką kartę pobytu i syryjski paszport, który wzbudził podejrzenia strażników granicznych. Jak się okazało, dokument był przerobiony, a dodatkowo figurował w Systemie Informacyjnym Schengen jako utracony. Funkcjonariusze postanowili przeszukać bagaż mężczyzny. Znaleźli w nim inne dokumenty, w tym podrobione szwedzkie prawo jazdy i niemieckie dokumenty pobytowe, które również figurowały w bazach danych jako utracone. W związku z tym mężczyzna został zatrzymany, prowadzone są wobec niego dalsze czynności.

W Świnoujściu funkcjonariusze miejscowej Placówki Straży Granicznej wylegitymowali 47-letniego obywatela Rumunii, kierowcę samochodu, który wcześniej przybył do Polski promem ze Szwecji. Mężczyzna przedstawił do kontroli brytyjskie prawo jazdy, jednak strażnicy graniczni nabrali podejrzeń co do autentyczności dokumentu. Potwierdziła to szczegółowa analiza, podczas której stwierdzono, że prawo jazdy zostało podrobione. Cudzoziemiec oświadczył, że kupił je w Wielkiej Brytanii. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze grzywny zaproponowanej przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu