BEZPIECZNE FERIE 2020 – WSTĘPNE PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZACHODNIOPOMORSKICH POLICJANTÓW

Ferie w naszym regionie dobiegły końca i tym samym uczniowie z województwa zachodniopomorskiego zakończyli zimowy wypoczynek. W tym czasie na drogach naszego regionu było mniej wypadków, niż przed rokiem.

Funkcjonariusze z naszego garnizonu czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem na drogach, ale także brali udział w spotkaniach i imprezach profilaktycznych organizowanych dla wypoczywających dzieci. W czasie zimowego wypoczynku pod szczególnym nadzorem znalazły się akweny i oczka wodne. Kontrolowane były również miejsca rekreacyjne, gdzie w czasie wolnym spędzały czas rodziny z dziećmi i młodzież.

W okresie ferii zimowych 2020 r. na terenie naszego województwa doszło do 18 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły i 20 osób zostało rannych. Sytuacja na zachodniopomorskich drogach wygląda lepiej niż w ferie w poprzednim roku, gdzie odnotowaliśmy 32 wypadki, w których 5 osób zginęło, a 40 zostało rannych.

W trakcie ferii zimowych 2020 r. policjanci ruchu drogowego zatrzymali 117 nietrzeźwych kierujących, 39 po użyciu alkoholu oraz 49 po użyciu środka odurzającego działającego podobnie do alkoholu. W ubiegłym roku ta statystyka utrzymywała się na podobnym poziomie.

Funkcjonariusze skontrolowali 106 autobusów. W 5 przypadkach stwierdzono usterki stanu technicznego, 4 autokarom uniemożliwili dalszą jazdę. Policjanci zatrzymali 4 dowody rejestracyjne. Podczas przeprowadzonych kontroli policjanci nie odnotowali przypadków kierowania autobusem pod wpływem alkoholu, kierowcom autobusów nie zatrzymywali praw jazdy.

Okres ferii zimowych był także okazją, do przypomnienia najmłodszym zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Organizatorzy zimowego wypoczynku często zapraszali policjantów na spotkania z dziećmi. Zachodniopomorska Policja także przygotowała atrakcje, dla tych najmłodszych, którzy spędzali ferie w swoich miejscowościach m.in. na półkoloniach organizowanych w szkołach. Mundurowi przeprowadzili ponad 620 spotkań z dziećmi i młodzieżą . Zachodniopomorscy policjanci wraz z przedstawicielami innych służb i pracownikami sanepidu sprawdzali oraz kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku. Podczas przeprowadzonych ponad 100 kontrolach nie ujawnili rażących uchybień.

podkom. Irena Kornicz