Materace kieszeniowe – przepis na komfortowy sen

Z pewnością wiesz, jak istotny jest zdrowy sen dla ogólnego samopoczucia. Czy wiesz jednak, jak dużo zależy w tej kwestii od samego materaca?

Komfortowy sen – jaki wpływ ma materac na to, jak śpimy?

Gdy śpimy, nasze ciało wielokrotnie dokonuje zmian położenia, mięśnie się relaksują, a stawy rozluźniają. W ten sposób możliwa jest ich regeneracja i zdrowy, niezbędny odpoczynek umysłu. Dzieje się tak jednak jedynie na prawidłowo dobranym do sylwetki i indywidualnych potrzeb materacu. Na materacu niskiej jakości sen jest nie tylko niekomfortowy, ale wręcz szkodliwy dla zdrowia.

Zbyt twardy materac wymusza nienaturalną fizjologicznie pozycję, w konsekwencji czego pojawiają się różnego rodzaju usztywnienia, najczęściej w okolicy obręczy barkowej oraz miednicy. To te dwa punkty najbardziej uciskają podłoże. Co ciekawe, z kolei zbyt miękki materac może powodować problemy z krążeniem i niedotlenieniem. Dzieje się tak, ponieważ miękkie, zapadające się podłoże powoduje, że nienaturalnie zgięte kończyny są nadmiernie uciskane. Przepływ krwi jest zaburzony i pojawiają się odrętwienia oraz wrażenie zimna. Alergicy i osoby wrażliwe mogą doświadczać dyskomfortu śpiąc na materacach z wypełnieniem niskiej jakości. Takie podłoże jest siedliskiem bakterii, roztoczy i kurzu.

Wszystkim tym problemom, a także wielu innym, pomogą zapobiegać materace kieszeniowe. To ciekawa alternatywa dla popularnych piankowych i lateksowych materaców, wciąż najczęściej wybierana ze względu na swoją wszechstronność zastosowań i wyjątkowo atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Dlaczego materac kieszeniowy gwarantuje spokojną noc?

Materac kieszeniowy to rodzaj materaca sprężynowego. W odróżnieniu jednak od tradycyjnego materaca bonnelowego, który w dzisiejszych czasach powinien kojarzyć się jedynie z meblami tapicerowanymi, zapewnia stabilne podłoże w każdym punkcie. Różni się również od swojego „tradycyjnego” kolegi budową samych sprężyn: są one niewielkie i rozmieszczone bardzo gęsto, a każda z nich znajduje się w osobnej materiałowej kieszonce. Dzięki temu sprężyny w materacu kieszeniowym pracują niezależnie od siebie, co pozwala na uzyskanie wyjątkowej sprężystości i elastyczności.

Jak zatem śpi się na materacu kieszeniowym? Przede wszystkim, renomowane kieszeniowe materace, w jakich specjalizuje się skandynawska marka Hilding, dają wsparcie dostosowujące się do anatomicznej budowy ciała. Dzieje się tak za sprawą unikalnego połączenia drobnych sprężynek kieszeniowych i pianki FlexiFoam, która zwiększa ich elastyczność i dopasowanie do ciała śpiącego. Co więcej, materace te są wykonane z materiałów antyalergicznych, w których nie gromadzą się bakterie i roztocza, a zdejmowane pokrowce umożliwiają zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Wysoka elastyczność punktowa zapewnia również sen niezaburzony ruchem partnera – to idealny wybór dla par. Osoby o wyjątkowych wymaganiach i odrobinę większym budżecie mogą rozważyć zakup najbardziej nowoczesnego wydania materaca kieszeniowego, czyli tzw. materaca multipocket.

Być może zastanawiasz się również, czy materace kieszeniowe są dobrym wyborem do łóżka dziecięcego? Generalnie odpowiedź jest podobna, jak w przypadku materacy dla dorosłych: jeśli materac kieszeniowy jest wysokiej jakości i renomowanej marki, takiej jak Hilding, będzie to idealny wybór!

Reasumując: materace kieszeniowe sprawdzą się w każdej sypialni. Warto jednak omówić właściwości poszczególnych modeli z wykwalifikowanym personelem renomowanego sklepu.