Strona główna » Słynny rotorowiec w Świnoujściu – E-Ship 1 po raz pierwszy w Polsce – FOTO – VIDEO

Słynny rotorowiec w Świnoujściu – E-Ship 1 po raz pierwszy w Polsce – FOTO – VIDEO

by Świnoujście w sieci

Po raz pierwszy do portu polskiego zawinął E-Ship 1 – zawsze zwracający uwagę swym futurystycznym wyglądem statek do przewozu elementów turbin wiatrowych, sam wyposażony w pomocniczy napęd wiatrowy w postaci aż czterech rotorów Flettnera.

Statek można nazwać słynnym, bo stał się tematem niejednego materiału telewizyjnego i był opisywany w bardzo licznych publikacjach prasowych (nie tylko branżowych – morskich i zajmujących się odnawialnymi źródłami energii). I publikacje takie do dzisiaj nie wygasły zupełnie – pojawiają się nowe na całym świecie. Rzecz jasna – jako jeden z nielicznych współczesnych statków z napędem wiatrowym – E-Ship 1 przywoływany jest także w wielu publikacjach naukowych – technicznych i rynkowo-ekonomicznych. Jako ciekawy ze względów technicznych i fotogeniczny obiekt jest także popularny wśród shipspotterów i miłośników statków.

Do Polski przybył po raz pierwszy. Do portu w Świnoujściu wszedł we wtorek, 4 lutego, po godz. 10:00 i krótko po godz. 11:00 zacumował przy nabrzeżu Rozładunkowym w Basenie Atlantyckim.

Opiekę agencyjną nad statkiem sprawuje MAG – Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o., która jest przy tym dziewiczym zawinięciu E-Ship 1 do Świnoujścia także spedytorem ładunku łopat wirników turbin dla farmy wiatrowej budowanej w województwie Zachodniopomorskim.

Przy okazji można dodać, że MAG obsługuje także inny statek z elementami turbin wiatrowych, jaki pojawić ma się dzisiaj w polskim porcie, tym razem w Gdyni. Chodzi o wyczarterowany przez Chipolbrok Warnow Mars, który dostarczy 75 sekcji wież turbin wiatrowych na terminal BCT.

E-Ship 1 jest statkiem towarowym ro-lo, co oznacza, że przynajmniej część jego przestrzeni ładunkowej dostępna jest zarówno w systemie przeładunku lo-lo (pionowym, przez luki ładowni), jak i ro-ro (poziomym, przez furty i rampy).
Statek odbył swój pierwszy rejs z ładunkiem w sierpniu 2010 roku. Należy do jednego z największych producentów turbin wiatrowych, niemieckiej firmy Enercon GmbH i jest używany do transportu elementów turbin wiatrowych.

E-Ship 1 wyposażony jest w dające mu rozpoznawalność cztery duże cylindryczne wirniki – rotory Flettner’a. Jest to jedyny aktywny w światowej żegludze handlowej statek z aż czterema takimi pędnikami wiatrowymi, określanymi także jako “rotosails” (“żagle obrotowe”). Rotory na E-Ship 1 mają aż 27 m wysokości i 4 m średnicy.
Wspomagają one napęd statku wykorzystując tzw. efekt Magnusa polegający na powstawaniu siły prostopadłej, która jest wywierana na wirujący korpus poruszający się w strumieniu cieczy, a którą można wykorzystać jako siłę nośną (jak w żaglach “tradycyjnych”).

Budowę statku rozpoczęła niemiecka stocznia Lindenau Werft w Kilonii. Wodowanie miało miejsce 2 sierpnia 2008 r. z przewidywanym wtedy terminem przekazania jednostki do eksploatacji w I połowie roku 2009. Jednak we wrześniu 2008 stocznia Lindenau ogłosiła upadłość.
Na mocy decyzji ogłoszonej 25 stycznia 2009 r., E-Ship 1 został przeholowany do stoczni Cassens-Werft w Emden, która ukończyła budowę i przekazała statek do eksploatacji (inne źródła mówią o dostarczeniu niedokończonego statku do Cassens-Werft już w listopadzie 2008 r.).

Zasadnicze prace związane z konstrukcją stalową statku zakończono w styczniu 2010 roku i statek zadokowano w stoczni Nordseewerke dla wykonania prac wykończeniowych części podwodnej. W kwietniu 2010 r. statek sprowadzono ponownie do Cassens Werft, gdzie miały miejsce prace wykończeniowe i ostateczne wyposażenie oraz rozruchy i przygotowania do prób morskich. Statek wyruszył w pierwsze próby morskie z Emden do Bremerhaven i dalej – na Morze Północne – 6 lipca 2010 r. Zostały one ukończone pod koniec miesiąca. Nadszedł czas na pierwszą podróż z ładunkiem. Miała ona miejsce w sierpniu 2010 roku. Statek przewiózł z Emden do Dublina elementy dziewięciu turbin dla farmy wiatrowej Castledockrell Wind Farm,

Po wystąpieniu notorycznych problemów z siedmioma zespołami prądotwórczymi Mitsubishi, statek wyłączono z eksploatacji. W Emden czekał od stycznia 2013 roku aż do listopada 2013 r., kiedy rozpoczęły się dostawy nowych generatorów, wyprodukowanych na specjalne zamówienie dla tego statku. W lutym 2014 r., po wymianie wszystkich zespołów prądotwórczych, statek został przywrócony do eksploatacji w zarządzie nowo utworzonej spółki żeglugowej Auerbach Schifffahrt GmbH & Co. KG. Obecnie eksploatuje ona, poza E-Ship 1, także 13 innych statków, głównie drobnicowców wielozadaniowych przystosowanych do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych (czyli ciężarowców konwencjonalnych).

Pomost nawigacyjny (sterówka) E-Ship 1 umiesczony jest na dziobie, jako część niskiej (dwukondygnacyjnej), opływowej nadbudówki, wkomponowanej aerodynamicznie w kadłub, który został (wraz z wyposażeniem pokładowym) zoptymalizowany pod względem aerodynamicznym także w innych rejonach (poza nadbudówką) – posiada np. zaokrąglone krawędzie między burtami a pokładem, a pokład jest płaski, bez wyodrębnionych zrębnic luków).

Statek wyposażony jest w dwa żurawie przeładunkowe o unosie 80 i 120 ton (według innego źródła – 2 × 90 t). Posiada rufową zewnętrzną rampę osiową.
Ma 130 metrów długości i szerokość 22,5 metra, pojemność brutto 12 968 jednostek oraz nośność ok. 10 000 ton. Wyposażony jest w stery strumieniowe na dziobie i na rufie. Posiada klasę lodową GL E3.

E-Ship 1 – charakterystyka podstawowa:
nr IMO – 9417141
państwo bandery – Niemcy
port macierzysty – Emden
armator (właściciel) – Enercon GmbH, Niemcy
armator zarejestrowany – E-Ship 1 GmbH & Co KG, Niemcy
operator, armator zarządzający, zarząd techniczny – Auerbach Bereederung GmbH & Co, Niemcy
rok budowy – 2010
stocznie: Lindenau Schiffswerft u. Maschinenfabrik GmbH, Kiel; Cassens Werft GmbH, Emden
stoczniowy numer budowy – 285
długość całkowita – 130,42 m
długość między pionami – 123,42 m
szerokość konstrukcyjna – 22,50 m
zanurzenie – 9,30 m
wysokość boczna – 11,30 m
nośność – 10 020 t
wyporność – 17 472 t
masa statku pustego – 7452 t
tonaż pojemnościowy brutto – 12 968
tonaż pojemnościowy netto – 8907
ładowność – ziarno – 20 580 m³
ładowność kontenerów – 853 TEU
elektrownia okrętowa – 7 zespołów prądotwórczych
zespoły prądotwórcze – 5 × Caterpillar 3508C, każdy o mocy MCR 783 kW (1065 KM) + 2 × Caterpillar 3512B, każdy o mocy MCR 1230 kW (1672 KM)
napęd główny – 2 silniki elektryczne napędzające 2 śruby nastawne
łączna moc napędu głównego – MCR 6375 kW (8669 KM), CSR 5415 kW (7362 KM)
prędkość eksploatacyjna – 17,50 węzła
stery strumieniowe dziobowe – 2 × 500 kW (680 KM)
ster strumieniowy dziobowy – 1 × 500 kW (680 KM)
żurawie pokładowe – 2 × 90 ton DOR
klasyfikacja – DNV GL
notacja klasy: +100 A5 E3 Multi-purpose dry cargo ship BWM Equipped for carriage of containers SOLAS-II-2,Reg.19 IW Equipped for carriage of ro-ro-cargo Strengthened for heavy cargo
klasa lodowa – FS Ice Class 1A (E3 według GL)

PBS / PortalMorski.pl

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

jeden + dziewiętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW