Strona główna » OŚRODEK SYMULACJI MEDYCZNYCH

OŚRODEK SYMULACJI MEDYCZNYCH

Ośrodek Symulacji Medycznych w filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie został oficjalnie otwarty 27 stycznia 2020 roku. Utworzono go w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii / Brandenburgii (InGRiP)” dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG V A.

To pierwszy Ośrodek Symulacji Medycznych w Polsce należący do Pogotowia. Będą się w nim wspólnie szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i z Pomorza Zachodniego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

– Mam nadzieję, że sukces tego projektu będzie przekuwał się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionów przygranicznych oraz turystów przebywających na terenie Pomorza Zachodniego oraz Maklemburgii – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Trzymam kciuki za dalsze sukcesy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aby wciąż była najlepszą w Polsce.

Pomieszczenia szkoleniowe w Ośrodku Symulacji Medycznych wyposażone zostały w symulator imitujący przedział medyczny ambulansu oraz w pięć symulatorów pacjenta, które posiadają funkcje imitujące żywych pacjentów, pozwalają na symulowanie najróżniejszych sytuacji klinicznych. Zajęcia w Ośrodku Symulacji Medycznych w Międzyzdrojach rozpoczną się w lutym 2020 roku i potrwają do maja 2020 roku. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie ok. tysiąca treningów z symulacji medycznej, które będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami medycznych czynności ratunkowych stosowanymi przez zespoły ratownictwa medycznego.

Ośrodek wyposażono w elementy rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu możliwa będzie całościowa ocena sytuacji, analiza postępowania zespołu oraz wyciągnięcie konstruktywnych wniosków.
– Osoby uczestniczące w szkoleniu będą miały możliwość uczenia się na własnych błędach, bez ponoszenia ryzyka skrzywdzenia żywych osób. Forma takiej nauki pozwala na spokojne przeanalizowanie poszczególnych zdarzeń i wyeliminowanie tragicznych w skutkach błędów medycznych – mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

SZKOLENIA JĘZYKOWE

Przed rozpoczęciem szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych medycy z Pomorza Zachodniego uczyli się języka niemieckiego, a ich koledzy po fachu z Niemiec uczyli się języka polskiego. Z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w zajęciach udział wzięli ratownicy medyczni i lekarze ze Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Gryfina, Goleniowa, Chojny, Pyrzyc i Gryfic. Zajęcia z polskimi medykami prowadziła dr Dorota Orsson, absolwentka Filologii Germańskiej US oraz Filologii Polskiej i Klasycznej UAM Nauczanie Języka Polskiego jako Obcego, pracująca w projekcie InGRiP na Uniwersytecie w Greifswaldzie. Zajęcia z medykami z Niemiec prowadził dr Grzegorz Lisek z Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie.
Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania ze 120 godzin zajęć stacjonarnych a następnie samodzielnego wykonywania ćwiczeń za pomocą specjalnie do tego stworzonej platformy e-learningowej. Dla ułatwienia nauki uczestnicy kursów zostali wyposażeni w tablety, które umożliwiały im dalszą naukę języka oraz utrwalenie zdobytych umiejętności

SYMULATORY

– Nowoczesne symulatory pacjenta, które znalazły się w Ośrodku Symulacji Medycznych, to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne – mówi dyrektor Roman Pałka.
Symulatory te w rzeczywistym czasie i sposób zgodny z fizjologią człowieka reagują na wykonywane czynności, zabiegi medyczne oraz podawane leki. Na chwilę obecną stanowią one najdoskonalsze narzędzie dydaktyczne. Pozwalają na przeprowadzenie symulacji wysokiej wierności.

Wszystkie symulatory umieszczone zostały w pomieszczeniach znajdujących się w zasobach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie w filii w Międzyzdrojach i będą służyły do przeprowadzania szkoleń zarówno polskich jak i niemieckich grup pracowników medycznych zatrudnionych przez partnerów projektu. Za zakup i funkcjonowanie symulatorów odpowiada WSPR w Szczecinie.

W ramach projektu zakupiono:

– symulator ambulansu – to replika przedziału medycznego karetki wyposażona w wieloosiową platformę ruchu pozwalającą na realistyczne odwzorowanie charakteru ruchu pojazdu;

– mobilny symulator urazowy- symulator odwzorowujący dorosłego pacjenta, który jest całkowicie mobilny i bezprzewodowy; umożliwia przeprowadzenie szkoleń w różnych warunkach pogodowych, w warunkach naturalnych i miejscach trudno dostępnych. Wśród jego funkcji są m.in.: posiadanie realistycznych dróg oddechowych, wydawanie realnych odgłosów, mruganie powiekami, ruch gałek ocznych, wyczuwalny obustronny puls. Symulator ten posiada kilka miejsc krwawienia w tym np. kończyny, brzuch czy górna część ciała; ma wewnętrzne zbiorniki na krew i realistyczną artykulację. Pozwala na przeprowadzanie ćwiczeń w przypadku amputacji lub ran postrzałowych;

– ratunkowy symulator pacjenta- dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie fizjologii i farmakologii, symulator ten pozwala na wysokospecjalistyczne i realistyczne podejmowanie wszelkich czynności medycznych; wśród jego funkcji są m.in. pocenie się, ślinienie, łzawienie, sinienie, ruszanie gałkami ocznymi. Symulator ten posiada także źrenice reagujące na światło; istnieje u niego możliwość wygenerowania obrzęku języka, gardła czy krtani oraz możliwość zakładania dojść doszpikowych i dożylnych;

– porodowy symulator pacjenta – symulator niezwykle realistycznie odwzorowuje zachowanie i cechy kobiety rodzącej jak i jej dziecka. Symulator wyposażony jest w naturalnie odwzorowaną miednicę, organy płciowe, kanał rodny. Manekin umożliwia m.in. automatyczne schodzenie i obrót dziecka podczas akcji porodowej, różne ułożenie płodu, krwawienie z dróg rodnych. Dziecko natomiast wyposażone jest w odkształcalną główkę, wyczuwalne ciemiączko i szew strzałkowy, pępowinę, łożysko; symulator umożliwia również przeprowadzenie porodu z zastosowaniem kleszczy porodowych czy próżnociągu. Symulator pozwala na pomiar tętna, wykonanie zapisu EKG, uciskanie klatki piersiowej, dostępu dożylnego, badania tonów serca. Posiada także drogi oddechowe z możliwością ich udrożnienia, słyszalny oddech, ruchomą klatkę piersiową. Można go wentylować przy pomocy worka samorozprężalnego;

– symulator niemowlęcia – symulator niemowlęcy opracowany jest z myślą o typowych schorzeniach i obrażeniach występujących u kilkumiesięcznych dzieci uwzględniając dodatkowo zmiany w ich fizjologii. Umożliwia wykonanie ekg, saturacji, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru temperatury ciała i ciśnienia zaklinowania tętniczek płucnych;

– pediatryczny symulator ratunkowy – symulator podobny w swej specyfice do symulatora niemowlęcego, posiada on jednak oprogramowanie upodabniające go do zmian fizjologicznych typowych dla dziecka w przedziale wieku 5-7 lat. Budową anatomiczną przypomina dziecko w tym wieku.

Symulatory pacjentów i wyposażenie techniczne Ośrodka Symulacji Medycznych dostarczyła Laerdal Medical Poland sp. z o.o., razem z firmą SimEdu, natomiast symulator przedziału medycznego ambulansu dostarczyła firma AUTO-FORM Sp. z o.o. i wspólnik sp.k. Koszt zakupu symulatorów i wyposażenia technicznego Ośrodka Symulacji Medycznych to 2.695.035,25 zł brutto.

O PROJEKCIE „ZINTEGROWANE TRANSGRANICZNE RATOWNICTWO MEDYCZNE W POMERANII / BRANDENBURGII”
Celem projektu jest integracja i optymalizacja współpracy odpowiedzialnych instytucji i świadczeniodawców ratownictwa w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego w obszarze wsparcia a przy tym zapewnienie zgodnego z aktualnymi wytycznymi zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia w przewidzianym czasie.
Do planowanych działań projektu należą wdrożenie transgranicznego systemu dysponowania akcjami ratunkowymi, zmniejszenie barier językowych, stworzenie i wdrożenie wspólnej dwujęzycznej platformy komunikacyjnej oraz wspólne polsko-niemieckie szkolenia personelu medycznego na nowoczesnych symulatorach medycznych.
To program pilotażowy, dotychczas na pograniczu polsko-niemieckim nie było tego typu projektów, jest on więc podstawą i wzorem dla innych województw i landów, które pracują nad takimi rozwiązaniami. Prace nad powstaniem i realizacją projektu trwały od 2014 roku.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V A, a realizuje go siedmiu partnerów, w tym:
Universitätsmedizin Greifswald, Klinik für Anästhesiologie- partner wiodący,
Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald,
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie,
Landkreis Vorpommern-Greifswald / Eigenbetrieb Rettungsdienst,
Gemeinnützige Rettungsdienst Märkisch-Oderland GmbH,
DRF Stiftung Luftrettung gemeinnützige AG,
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Koszt całego projektu wynosi 2 341 948 EUR. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg V A w wysokości 1,99 mln euro, a czas jego trwania planowany jest na trzy lata. Budżet WSPR w Szczecinie w ramach niniejszego projektu wyniósł 1.044.880,24 EUR z czego wkład własny to kwota 156.732,03 EUR.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

19 + 11 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW