Bootcamp w nauce programowania – jeszcze skuteczniejsza nauka

Znajomość języków programowania i umiejętność wykorzystywania ich w pracy są dziś bardzo pożądane na rynku pracy. Samodzielna nauka może być jednak bardzo trudna. Znacznie lepiej zdecydować się na innowacyjny sposób nauki programowania, czyli bootcamp.

Czym jest bootcamp?

Bootcamp w nauce programowania uważany jest za jeden z najskuteczniejszych oraz najskuteczniejszych sposobów na naukę różnych języków programowania. Mowa przecież o bardzo intensywnym treningiem, który przygotowuje uczestników do natychmiastowego podjęcia pracy po skończeniu szkolenia. Celem organizatorów jest przygotowanie uczestników do radzenia sobie z kompleksowymi problemami oraz do samodzielnej pracy, nawet jeżeli nie posiadają formalne wykształcenia informatycznego. Bootcampy to szkolenia, na których zdobywa się nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim przygotowanie praktyczne. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych praktyków, czyli osób, które już od wielu lat pracują na pozycji programisty. Można śmiało oczekiwać, że przykładając wszystkie starania do nauki i praktyki, po przejściu kursu będziemy mogli rozpocząć pracę. Trzeba przy tym pamiętać, że kursy w formacie bootcamp są bardzo intensywne i wymagają również samodzielnej pracy w domu.

Bootcamp – dlaczego warto?

Udział w bootcampach daje uczestnikom możliwość nabycia umiejętności programowania w wybranym języku (lub językach progrmowania), ale także uczy analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli cech, które są kluczowe dla dobrego informatyka. Podczas intensywnego szkolenia uczymy się pojęć, sposobu działania technologii oraz sprawnego poruszania się w środowisku IT. Nauka programowania jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie swoich szans na znalezienie dobrej pracy lub na przekwalifikowanie się. Jak podają statystyki, na dany moment w Polsce brakuje nawet 50 tysięcy programistów. Liczba wolnych miejsc rośnie z każdym rokiem, ponieważ nowe technologie, aplikacje, programy oraz strony odgrywają coraz większą rolę. Zawód programisty to jedna z profesji, która z pewnością nie przestanie oferować bardzo duże możliwości pracy.

Bootcamp – w jaki sposób wygląda nauka?

Nauka metodą bootcamp ma na celu kompleksowe przygotowanie uczestników do pracy w różnych środowiskach informatycznych. Sama nazwa „bootcamp” wywodzi się z nazwy ekstremalnego treningu przechodzonego przez rekrutów amerykańskiej armii. Przechodząc bootcamp informatyczny, podobnie jak i wojennego, ma sprawić, że kursant jest od razu gotowy do działania. Oczywiście, nie można oczekiwać, że w kilka miesięcy posiądziemy doświadczenie wieloletniego eksperta, ponieważ po ukończeniu kursu konieczne jest kontynuowanie nauki i praktyki, jednak z pewnością każdy uczestnik zdobędzie podstawy i umiejętności pozwalające na dalszy rozwój „na biegu”. Zajęcia na kursach są prowadzone w małych grupach, a zajęciom zawsze towarzyszy luźna atmosfera – wszyscy są tam dla nauki i wzajemnej pomocy. Dzięki stałemu nadzorowi doświadczonych nauczycieli progres zauważalny jest bardzo szybko, ponieważ każdy z uczestników może poprosić o dodatkowe wytłumaczenie. Samodzielna praktyka w domu to również ważny element nauki na bootcampie, dlatego uczestnicy oczekujący spektakularnych rezultatów, powinni się do niej maksymalnie przyłożyć.