Olbrzymie dofinansowanie i… olbrzymia drogowa inwestycja na prawobrzeżu Świnoujścia

I stało się faktem. W miniony piątek Prezydent Świnoujścia podpisał w Warszawie umowę na drugie co do wielkości unijne dofinasowanie w historii naszego miasta. To niemal 122 mln złotych inwestycję, która obejmuje przebudowę dróg Ludzi Morza, Barlickiego, Ku Morzu oraz budowę obwodnicy Bazy Las i estakady łączącej ulicę Barlickiego z drogą S3. Będzie realizowana w latach 2020-2022.

Więcej otrzymaliśmy tylko na budowę tunelu. Uroczyste podpisanie odbyło się w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Oprócz Świnoujścia umowy podpisano także na dofinansowanie także innych inwestycji w Polsce.

– Sześć umów na realizację inwestycji w pięciu województwach z dofinansowaniem unijnym o wartości ponad 721 milionów złotych. Tak możemy podsumować podpisane dzisiaj umowy. Ale to nie są tylko liczby, to przede wszystkim wartość dodana dla ludzi i środowiska – podkreśliła Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Świnoujście twardo stoi na dwóch nogach – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Jedna to turystyka i uzdrowisko. Druga to gospodarka morska, rozwój portu. Podpisana w piątek umowa, a wraz z nią przyznane nam niemal 122 mln złotych dofinansowania na poprawę infrastruktury drogowej, to milowy krok dla rozwoju portu, a ten przyniesie korzyści nie tylko Świnoujściu, ale całej Polsce.
Inwestycja pod nazwą „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu – etap I” obejmuje przebudowę ulicy Barlickiego pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Wolińską i Dworcową, budowę nowego odcinka drogi łączącej ulicę Barlickiego z drogą S3, przebudowę ulicy Ludzi Morza pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Barlickiego i nową drogą (tzw. obwodnicą Bazy Las), przebudowę odcinka ulicy Ku Morzu pomiędzy wjazdem na falochron wschodni a latarnią morską, budowę tzw. obwodnicy Bazy Las pomiędzy drogą krajową nr 3 a ulicą Ludzi Morza.
Całkowita wartość inwestycji to 143,1 mln złotych, z czego dofinansowanie z UE to 121,7 mln złotych.

Unijne dofinansowanie pochodzi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

BIK Urząd Miasta Świnoujście