Wspólnie uczcijmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski, w tym w Świnoujściu i Kołobrzegu odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. W programie pikników jest m. in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji.

Pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca też do wspólnego odśpiewania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, czyli „Marszu Pierwszej Brygady”, które nastąpi w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada br. o godz. 15.00.

Zapraszamy na pikniki „Służymy Niepodległej” w Świnoujściu (8. Flotylla Obrony Wybrzeża, ul. Steyera 28) oraz w
Kołobrzegu (8. Batalion Remontowy, ul. Koszalińska 76).

Marsz Pierwszej Brygady powstał pod koniec I wojny światowej. Stał się też nieoficjalnym hymnem legionistów. 15 sierpnia 2007 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło fragmenty Marsza Pierwszej Brygady zostały uznane za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Dziś Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonywana jest podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, a także w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.