Strona główna » Otwarta kuchnia – nowoczesny trend, który na dobre zagościł w naszych domach

Otwarta kuchnia – nowoczesny trend, który na dobre zagościł w naszych domach

by Świnoujście w sieci

Otwarta kuchnia – nowoczesny trend, który na dobre zagościł w naszych domach

Projekty domów z otwartą kuchnią to hit, który trwa już dobrą dekadę. Nawet w nowo remontowanych mieszkaniach z dawnych lat zwykło się w ten sposób organizować przestrzeń, oczywiście jeśli tylko pozwalają na to kwestie techniczne. Co jest więc takiego w otwartej kuchni, że tak nas sobie zjednała?

Bez względu na to, czy jest to projekt domu z otwartą kuchnią, czy taka aranżacja w mieszkaniu, naszym celem jest zyskanie przestrzeni. To dlatego otwieramy pomieszczenia, zmieniamy ich funkcję i wyburzamy ściany. Chodzi nam o to, by poczuć się swobodnie.

Kuchnia – serce domu

Najczęściej kuchnia – czy to otwarta czy zamknięta – usytuowana jest niedaleko wejścia do domu. Argumentem przemawiającym za takim rozplanowaniem pomieszczeń jest po pierwsze fakt, że w ten sposób szybko wniesiemy zakupy do domu, bez konieczności ściągania butów, stawiana zakupów w przedpokoju. Po drugie decyduje o tym kwestia okna wychodzącego na front domu – dzięki niemu zawsze widzimy to, co dzieje się przed domem.

Zdarzają się jednak takie projekty domów, w których kuchnia znajduje się w dalszym miejscu domu, na przykład przy oknie z widokiem na taras i ogród. Ma to również swoje plusy. To duży komfort dla rodziców, którzy podczas przygotowywania posiłków mogą patrzeć, jak bawią się ich dzieci. Wtedy też jadalnia i salon znajdują się blisko kuchni, co oczywiście możliwe jest również, gdy otwarta kuchnia znajduje się przy samym wejściu.

Otwarta kuchnia – więcej możliwości

Wszystko jest ze sobą połączone – to oprócz przestrzeni kolejny argument przemawiający za wyborem projektu domu z otwartą kuchnią. Dzieci mogą odrabiać lekcje, oglądać bajki czy bawić się w ogrodzie, a rodzice w tym czasie mogą zająć się domem, gotowaniem lub swoimi sprawami. Nie trzeba zamykać się w swoim pokoju, można razem spędzić czas, robiąc to, co akurat jest do zrobienia.

Wobec tego projekty domów, w których kuchnia połączona jest z salonem i jadalnią, sprzyjają budowaniu więzi – czy to rodzinnych, czy to przyjacielskich. Gdy przychodzą do nas goście, nie nosimy wcześniej przygotowanych potraw z kuchni do salonu, tylko przygotowujemy wszystko na ich oczach. Takiej sytuacji towarzyskiej sprzyja także wybór wyspy kuchennej, która zaprasza do wspólnego gotowania.

Otwarta kuchnia a prywatny azyl

Oczywiście otwarta kuchnia może również budzić wątpliwości. Najczęściej przywoływany jest argument o kuchennym bałaganie, którego nie można schować za zamkniętymi drzwiami. Z tego względu poleca się ukrywanie zlewu na przykład za lodówką oraz … systematyczną dbałość o porządek!

Inna kwestia to brak dodatkowego pomieszczenia, w którym można się zamknąć i w ciszy, z dala od zgiełku toczącego się w domu, zrobić coś dla siebie. Z takiej sytuacji można łatwo wyjść oddzielając np. kuchnię od salonu systemem drzwi przesuwnych, lub jeśli konieczność jest większa, lekką ścianką działową. Jeśli nawet wybraliśmy projekt domu z otwartą kuchnią, ale różne okoliczności ,lub też zmiana upodobań, skłaniają nas do wydzielenia tej przestrzeni, jako osobnej, możemy to bez problemu zrobić. Warto więc rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i zdecydować się na taki projekt domu, jaki nam najbardziej odpowiada i który będzie na tyle elastyczny, by móc się zmieniać wraz z naszymi potrzebami.

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

1 × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW