Fundusz Dróg Samorządowych – dofinansowanie dla Świnoujścia oraz powiatu kamieńskiego

Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał dziś (16 września) umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych z prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem, starostą kamieńskim Józefem Malcem, burmistrzami: Dziwnowa – Grzegorzem Jóźwiakiem, Golczewa – Maciejem Zielińskim, Międzyzdrojów – Mateuszem Bobkiem oraz wójtem Świerzna – Radosławem Drozdowiczem.

W ramach FDS w naborze na 2019 rok samorządy województwa zachodniopomorskiego otrzymają wsparcie w wysokości 238 mln zł na 138 inwestycji drogowych.

– Samorządy dzięki rządowemu wsparciu mogą realizować inwestycje, na które do tej pory nie było pieniędzy – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – Wszystkie wnioski, które złożyły i podtrzymały samorządy województwa zachodniopomorskiego w naborze w 2019 r. dostaną dofinansowanie.

Dziś w Świnoujściu, w obecności wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofa Kozłowksiego wojewoda podpisał dwie umowy: pierwsza dotyczy budowy obwodnicy wschodniej miasta łączącej tereny portowe na wyspie Uznam z drogą krajową nr 93 w Świnoujściu. Kwota rządowego dofinansowania to blisko 10 mln zł. Ogólna wartość inwestycji to prawie 20 mln zł. Druga umowa dotyczy przebudowy ulicy Wojska Polskiego (odcinek pomiędzy ulicami Leśmiana i Matejki) – rządowe wsparcie tej inwestycji to ponad, 1,5 mln zł. Całość inwestycji – 3,1 mln zł.

– Świnoujście to miasto, które prężnie się rozwija – podkreślił podczas podpisania umów wojewoda Tomasz Hinc – Te inwestycje drogowe, na które dziś miasto dostaje rządowe wsparcie, są ogromnie ważne nie tylko z punktu widzenia mieszkańców i turystów, mają także istotny aspekt ekonomiczny. Budowa wschodniej obwodnicy miasta, wieloletnie zadanie rozpisane do 2021 roku, ma usprawnić dojazd do terenów portowych.

W Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim wojewoda podpisał umowy na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych nr 1024Z Gostyń-Pobierowo – I etap oraz nr 1039Z w granicach powiatu kamieńskiego – II etap, na łączną kwotę 2 mln 237 tys. zł.
Dofinansowanie otrzymały też drogi w gminach: Dziwnów – 565 tys. zł na przebudowę drogi nr 810022Z – ul. Plażowa w Międzywodziu; Świerzno – 1 mln 144 tys. zł na przebudowę drogi w kierunku boiska sportowego w Świerznie; Międzyzdroje – 665,8 tys. zł na przebudowę ul. Bocznej w Lubinie; Golczewo – 620,6 tys. zł na inwestycje na ul. Miodowej w Golczewie łączącej ul. Szkolną z drogą wojewódzką nr 106.

Rządowe dofinansowanie projektów w powiecie kamieńskim wynosi 5,2 mln zł.

– Dzięki rządowemu wsparciu lokalne drogi będą bezpieczniejsze dla użytkowników – mówił wojewoda Tomasz Hinc.

Wojewoda zachodniopomorski