Kobiety szaleją za automatami

Dwukrotny wzrost sprzedaży aut używanych z automatyczną skrzynią biegów wśród Polek

Warszawa, 12 września 2019 r. – Dane sprzedażowe AAA AUTO, największego dealera aut używanych w Europie Środkowo – Wschodniej, pokazują, że Polki dużo częściej i więcej inwestują w auta używane z automatyczną skrzynią biegów niż w zeszłym roku. Średnia cena auta używanego z automatyczną skrzynią biegów kupowanego przez kobiety w polskich oddziałach AAA AUTO od stycznia do września 2019 roku wzrosła o ponad 2.000 zł w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Jednak mężczyźni stanowią wciąż największą grupę nabywców samochodów z automatyczną skrzynią biegów (71%).

Średnia kwota, którą kobiety w tym roku przeznaczały na auto używane z automatyczną skrzynią biegów wynosiła 43.133 zł, podczas gdy w roku ubiegłym wynosiła ona 41.060 zł. Dla porównania Polki na samochody z manualną skrzynią biegów wydawały w tym roku średnio 28.810 zł, a rok wcześniej 27.026 zł. Z ogólnego podsumowania dealera wynika, że od stycznia do września 2019 roku kobiety stanowiły 29% nabywców aut używanych z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku obu płci stosunek sprzedanych aut z automatyczną skrzynią biegów do tych z manualną jest podobny (mężczyźni: 89% aut sprzedanych ze skrzynią manualną, 11% ze skrzynią automatyczną; kobiety: 90% aut sprzedanych ze skrzynią manualną, 10% ze skrzynią automatyczną).

Według danych AAA AUTO mężczyźni najbardziej doceniają ekonomiczność samochodów używanych z automatami i ich wysoką technologię, a kobiety z kolei bardzo cenią sobie wygodę jazdy. Wbrew powszechnemu stereotypowi dotyczącego dominacji SUV-ów, wśród samochodów z automatem wybieranych przez kobiety królują hatchbacki (33,9%), wyprzedzając SUV-y o ponad 5 procent (28,6%). SUV-y są ulubionym typem nadwozi aut używanych z automatyczną skrzynią biegów wśród mężczyzn (27%).

Ranking nadwozi samochodów z automatyczną skrzynią biegów sprzedanych w okresie 01.01.-01.09.2019 r. w oddziałach AAA AUTO w Polsce:

Ranking modeli samochodów z automatyczną skrzynią biegów kupionych przez kobiety
w okresie 01.01.-01.09.2019 r. w oddziałach AAA AUTO w Polsce:

Nissan Qashqai

Opel Astra

Volkswagen Golf

Renault Clio

Nissan Juke

Opel Insignia

Audi A4

Toyota Auris

Renault Captur

Chevrolet Captiva

Ranking modeli samochodów z automatyczną skrzynią biegów kupionych przez mężczyzn w okresie 01.01.-01.09.2019 r. w oddziałach AAA AUTO w Polsce:

Opel Insignia
Volkswagen Passat
Opel Astra
Mercedes C
Audi A4
Ford Mondeo
Skoda Octavia
BMW 5
Mitsubishi Outlander
Skoda Superb

Najpopularniejszymi modelami aut używanych z automatyczną skrzynią biegów kupowanych przez kobiety w polskich oddziałach AAA AUTO od początku roku były: Nissan Qashqai, Opel Astra
i Volkswagen Golf. Mężczyźni z kolei najczęściej wybierali modele jak: Opel Insignia, Volkswagen Passat i Opel Astra.

“Powszechnie uważa się, że auta używane z automatyczną skrzynią biegów najczęściej kupują kobiety, gdyż jazda samochodem z tego rodzaju skrzynią biegów jest łatwiejsza. Należy mieć jednak świadomość, że automatyczna skrzynia biegów to nie tylko komfort jazdy, ale także duża ekonomiczność. Samochody używane z automatem są także często tymi prezentującymi najwyższy poziom technologii, najnowocześniejszymi. Widać, że nasze klientki są tego świadome, ponieważ z roku na rok decydują się wydać więcej pieniędzy na samochody ‘‘ – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Zarządzająca i Prezes Zarządu AURES Holdings, operatora centrum sieci AAA AUTO.

Polki najchętniej wybierały samochody z automatyczną skrzynią biegów w kolorach: srebrnym, czarnym i szarym.

***
Grupa AAA AUTO istnieje na rynku od 27 lat. Jest częścią grupy AURES Holdings należącej do brytyjsko-polskiego funduszu inwestycyjnego Abris Capital Partners. Od momentu rozpoczęcia działalności, Grupa AAA AUTO obsłużyła 2.3 miliony klientów. W 2018 roku sprzedała 83.000 samochodów. Obecnie posiada 49 oddziałów, z czego 9 znajduje się w Polsce. Pod względem liczby sprzedanych samochodów AAA AUTO jest jednym z największych dealerów używanych samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2017 Grupa AAA AUTO zajęła 2. miejsce w European Business Awards 2016/2017. W Polsce Grupa AAA Auto funkcjonuje jako Autocentrum AAA AUTO Sp. z o.o.