Napoleon w Świnoujściu!

200 żołnierzy piechoty, dodatkowo setka artylerzystów i jazda. Żaglowiec, pirotechnika filmowa i Napoleon- niemal we własnej osobie! Na 44 wyspy w najbliższy weekend zawita armia Napoleona, a wraz z nią VIII edycja wyjątkowej imprez- Dni Twierdzy na Wyspach.

Podczas minionych edycji na wyspach ze Szwedami kruszyła kopie husaria, gotów oblegały rzymskie legiony, a francuskie czołgi zdobywały pruską twierdzę. W imprezie brali udział miłośnicy historii z całej Europy, a w podróżach w czasie jakimi były eventy uczestniczyły tysiące mieszkańców miasta i turystów. Tym razem organizatorzy zapraszają widzów na podróż do początku XIX wieku- w czasy wojen napoleońskich.

– Tegoroczna edycja też będzie wyjątkowa- zapewnia Magdalena Romanowska z biura organizatora. – Piękne, kolorowe mundury polskich formacji z czasów Księstwa Warszawskiego i bogaty program imprez towarzyszących sprawi, że każdy znajdzie coś w czasie tej imprezy dla siebie.

Poza parada historyczną, czy bitwą (na skraju Basenu Północnego) za darmo otwarte będą świnoujskiej fortyfikacje, a w czasie inauguracji będzie można wysłuchać wykładu o okresie napoleońskim na Pomorzu Zachodnim. W miasteczku historycznym będzie można poobcować, a nawet powąchać perfum z przełomu XVIII i XIX wieku, czy wcielić się na 10 minut do polskiego regimentu. Wyjątkową atrakcją będzie też namiot sztabowy Napoleona- z wielkimi sztabowymi stołami do map i kozetką na której cesarz lubił się wylegiwać przed każdą bitwą.
Finale- czyli widowisko historyczne będzie wyjątkowo głośne. – Atakująca piechota będzie uzbrojona w broń czarnoprochową, a wspierać ją będzie artyleria – także z wody- opowiada Paweł Chodoruk, scenarzysta widowiska. – Będą emocje! Obiecujemy!

-To będzie jedna z największych tego typu imprez w Polsce, dlatego w najbliższy weekend wszystkie drogi prowadzą do Świnoujścia – dodaje Piotr Piwowarczyk.
Wszystkie imprezy w ramach Dni Twierdzy są bezpłatne.

Głównym organizatorem Dni Twierdzy na Wyspach jest Świnoujska Organizacja Turystyczna. Mecenasem spółka Polskie LNG.

PIĄTEK (6.09.2019)
Dzień otwarty Fortu Anioła – Fort Anioła, ul. Jachtowa
10:00 – 16:00 Zwiedzanie (wstęp wolny) Fortu Anioła
Uroczysta inauguracja Dni Twierdzy – stary Ratusz Miejski, Muzeum Rybołówstwa Morskiego
17:00 Uroczysta inauguracja VIII Dni Twierdzy na Wyspach
17:15 Wykład inauguracyjny Tomasz Klauza „Świnoujście w czasach Napoleona”
Noc otwarta Fortu Gerharda – Fort Gerharda, ul. Ku Morzu 5
21:00 – 23:00 Zwiedzanie kuratorskie (wstęp wolny) fortowego muzeum (obowiązuje telefoniczna rezerwacja zwiedzania tel. 789072244)
23:00 – 23:30 Pokaz nowego eksponatu Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu / Fort Gerharda

SOBOTA (7.09.2019)
Dzień Otwarty Remizy i Prochowni Artyleryjskiej – Prochownia przy ulicy Jachtowej
12:00 – 15:00 Dzień Otwarty Remizy i Prochowni Artyleryjskiej
Preludium
11:00 Msza Święta – nadzwyczajna forma rytu rzymskiego w intencji Ojczyzny, Bohaterów poległych za wolność Polski i Mieszkańców / kościół parafialny
12:00 – 13:00 Parada historyczna na trasie: Plac Wolności – ul. Piłsudskiego – ul. Żeromskiego – Promenada Nadmorska – muszla koncertowa
14:00 – 16:30 Miasteczko historyczne / obóz wojskowy przy ulicy Jachtowej:
Pobór rekruta / moda i kosmetyki na przełomie XVIII i XIX wieku / szpital pułkowy / pokaz musztry i taktyki z okresu napoleońskiego / kuchnia obozowa / pokaz doboszy / namiot Napoleona i jego sztabu
Finale
Basen Północy na wysokości Fortu Anioła
18:00 – 19:30 Bitwa o szaniec „Kronprinz”
20:00 Capstrzyk
Epilog
Plaża na wysokości Falochronu Zachodniego
21:00 Artyleria- Bóg Wojny- nocy pokaz artylerii, ogniska / kiełbaski we własnym zakresie

NIEDZIELA (8.09.2019)
Dzień Otwarty Fortu Zachodniego – ul. Jachtowa
10:00 – 16:00 Zwiedzanie (wstęp wolny) Fortu Zachodniego