Strona główna » Świnoujście – 5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień trzeci (3/5)

Świnoujście – 5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień trzeci (3/5)

by Daniel SZYSZ

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień trzeci (3/5)

Tradycja to tradycja. Punktualnie w samo południe z wieży Kościoła Marcina Lutra odegrany zostanie Hejnał Mariacki. To unikatowa próba przeniesienia krakowskiej atmosfery do miasta na 44 wyspach. Później też będzie artystowsko…

O godzinie 16.00 zapraszamy do Klubu Festiwalowego w Browarze Miedziowym44. Tam przy akompaniamencie Adama Snopka koncertować będzie Barbara Lubos. Ich recital „Świat w Obłokach” składa się z kilkunastu piosenek polskich autorów: Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego i oczywiście Marka Grechuty. Koncert jest opowieścią o pragnieniu miłości, walce z samotnością i przeciwstawieniu się okrucieństwu świata w imię zachowania głęboko ludzkiej, humanistycznej postawy. Wstęp wolny.

Godzinę później (17.00) miejsce muzyków zajmie uznana dziennikarka muzyczna Teresa Drozda, która zaprosi na kolejne spotkanie „Poeci Piosenki – Antydyskoteka”, czyli wspólne słuchanie piosenek napisanych przez poetów piosenki. Tych z Krakowa, którzy przyjaźnili się z Markiem Grechutą i innych, współczesnych Mu i współczesnych.

Przenosimy się na Promenadę, do Muszli Koncertowej. Sceną zawładnie niezwykły rodzinny zespół – Kapela Maliszów. Mówią os obie, że „nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją”. Inspirują się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Początek koncertu o godzinie 18.00, wstęp wolny.

Wieczorem (20.30) Amfiteatr im. Marka Grechuty rozbrzmiewać będzie wyłącznie muzyką jego patrona. W repertuarze widowiska „Markowa Gala”, przygotowanym specjalnie dla Festiwalu, zabrzmią nowe, oryginalne aranżacje utworów Grechuty. W pierwszej części koncertu popis dadzą świeżo upieczeni laureaci Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Później słuszność ubiegłorocznej decyzji jurorów potwierdzi Kamil Franek Franczak, czyli zwycięzca Konkursu z 2018 roku. Druga część widowiska to najprawdziwsza plejada gwiazd, które zmierzą się z muzyką Grechuty. Jego utwory, we własnych aranżacjach, wykonają Kasia Cerekwicka, Natalia Niemen, Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny. Akompaniować będzie zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka. Przed rozpoczęciem koncertu odbędzie się symboliczna gala otwarcia 5. Grechuta Festival – Świnoujście 2019 z udziałem Pani Danuty Grechuty oraz Janusza Żmurkiewicza, prezydenta miasta. Bilety kosztują 40 zł, można je nabyć on-line (www.kupbilecik.pl) oraz w kasach MDK, także bezpośrednio przed koncertem.

Zwieńczeniem dnia będzie koncert zjawiskowej Sylwii Różyckiej w bajecznej przestrzeni świnoujskiej plaży i to przy blasku księżyca. Artystka wystąpi w Hampton Beach Barze. Towarzyszyć jej będzie znakomity pianista Krzysztof Baranowski, oraz obdarzony wyjątkową skalą głosu Krzysztof Niewirowski. W repertuarze, obok najpiękniejszych utworów z kręgów poezji, nie zabraknie oczywiście nowych interpretacji utworów Marka Grechuty. Koncert rozpocznie się o godzinie 23.00, wstęp wolny.

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta – Opiekun artystyczna Grechuta Festival

Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

8 SIERPNIA 2019 | CZWARTEK

12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża

Hejnał mariacki
16.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny
„Świat w obłokach”
Koncert Barbary Lubos przy akompaniamencie Adama Snopka
17.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny
Spotkanie „Poeci Piosenki – Antydyskoteka”
Prowadzenie: Teresa Drozda
18.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Koncert zespołu Kapela Maliszów
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł
„Markowa Gala”
Wykonawcy: laureaci Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty,
Kamil Franczak (Laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu), Kasia Cerekwicka, Natalia Niemen,
Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny, akompaniament: zespół byłych muzyków legendarnej
ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka

23.00 | Hampton Beach Bar | wstęp wolny
Koncert Sylwii Różyckiej przy akompaniamencie Krzysztofa Baranowskiego

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

10 + 11 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.