Ranking Wspólnoty. Świnoujście w pierwszej trójce najzamożniejszych miast na prawach powiatu.

A dokładnie na drugim miejscu. Wyprzedza nas tylko Sopot. Świnoujście z kolei wyprzedziło Płock, który w tym roku spadł na trzecie miejsce. Z dziesięciu najwyżej ocenionych pod względem zamożności miast na prawach powiatu, Świnoujście jest jednym z Województwa Zachodniopomorskiego.

Już po raz 18. pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” zbadało kondycje finansową polskich samorządów i na te podstawie opublikowało coroczny ranking tych najbogatszych. O miejscu w rankingu decydują dochody do budżet w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jeszcze rok temu Świnoujście (w kategorii miast na prawach powiatu) wyprzedzały Sopot i Płock. W tegorocznej edycji nasze miasto jest już na drugim miejscu; za Sopotem ale przed Płockiem. Według obliczeń naukowców , którzy przygotowywali ranking, w ubiegłym roku na jednego mieszkańca Świnoujścia przypadło w budżecie dokładnie 7127,15 złotych. Dla porównania rok wcześniej była to kwota 6132,42 zł., w 2016 roku – 5169,52 złotych, a w roku 2015 – 4385,44 zł.

– W obliczeniach pomijamy wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają bowiem bardzo silny wpływ na wielkość dochodów, ale chwilowy. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny, na chwilę i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności – uważa profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor rankingu.

Tekst BIK UM Świnoujście