Pielgrzymi ze Szczecina pójdą na Jasną Górę z mobilną aplikacją

Pielgrzymi Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki, podczas swojej drogi na Jasną Górę będą mogli w tym roku po raz pierwszy skorzystać ze specjalnej mobilnej aplikacji Bonafide – Polska Pielgrzymuje, która zawiera wszelkie przydatne pątnikom w drodze informacje.

Aplikacja to projekt polskiej branży cyfrowej reprezentowanej przez Związek Cyfrowa Polska, który jest wspierany przez Konferencję Episkopatu Polski. W sumie w całym kraju korzystać będzie z niej 28 pieszych diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę, w tym pątnicy pielgrzymki szczecińskiej, którzy wyruszą 25 lipca z Pustkowa.

Jak to działa?
– Aplikacja Bonafide to narzędzie, dzięki któremu wszyscy pielgrzymi, zarówno idący oraz duchowo wspierający mogą zjednoczyć się w trakcie trwania pielgrzymki, otrzymywać informację na bieżąco od organizatorów, a także dzielić się swoimi wrażeniami – wyjaśnia prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Aplikacja pełni rolę niezbędnika każdego pielgrzyma. Nie tylko pokaże trasę wędrówki szczecińskiej pielgrzymki z zaznaczeniem baz noclegowych, postojów, punktów żywieniowych czy medycznych, ale również zawiera zbiór modlitw, pieśni oraz czytań, dzięki czemu każdy uczestnik będzie doświadczał wspólnoty ze wszystkimi pielgrzymami. Każdy użytkownik będzie miał również możliwość tworzenia osobistej Kroniki, która opisuje trwającą lub odbytą pielgrzymkę.


– Aplikacja łączy ludzi przede wszystkim na płaszczyźnie informacji, gdzie, kto pielgrzymuje, co się dzieje w poszczególnych dniach na pielgrzymkach – mówi ks. bp. Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w Konferencji Episkopatu Polski. I dodaje, że dzięki Bonafide udaje się scalać to, co do tej pory było rozproszone w internecie, m.in. na Twitterze czy Facebooku. – W jednym miejscu, w jednej aplikacji jest dostęp do przeróżnych informacji z życia Kościoła. Bonafide tworzy też taką digitalną, cyfrową, wirtualną wspólnotę – podkreśla duchowny.

Bonafide będzie rozwijana
Aplikacja Bonafide (z łac. w dobrej wierze) – Polska Pielgrzymuje pilotażowo wystartowała w ubiegłym roku. Wykorzystywało ją wówczas testowo 5 diecezjalnych sierpniowych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W tym roku twórcy aplikacji rozszerzyli ją o nowe funkcjonalności tak, by do projektu dołączyło jak najwięcej diecezji i parafii z całej Polski oraz aby skorzystać z niej mogło, jak najwięcej pielgrzymów. Cyfrowa Polska – inicjator projektu – pracuje wspólnie z polskim Episkopatem nad rozszerzaniem funkcjonalności aplikacji Bonafide – np. o mobilny różaniec, listę najbliższych mszy czy mapę sanktuariów – by była ona narzędziem używanym nie tylko podczas pielgrzymek, ale przez cały rok. W czerwcu br. była ona wykorzystana podczas Spotkania Młodych Lednica 2000 na Polach Lednickich. Aplikacja jest bezpłatna i nie zawiera reklam. Można ją pobrać na urządzenia z system Android ze sklepu Google Play.