Nie ma zagrożenia dla budowy tunelu w Świnoujściu – informuje prezydent Świnoujścia

Nie ma zagrożenia dla przebiegu procesu inwestycyjnego budowy stałego połączenia wysp Wolin i Uznam (tunelu pod Świną) w związku ze złożeniem do Sądu Rejonowego w Szczecinie wniosku o upadłość likwidacyjną spółki Energopol Szczecin S.A.

Spółka Energopol Szczecin S.A. jest udziałowcem konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol – Szczecin S.A., które 17 września 2018 r. podpisało z Miastem Świnoujście umowę na zaprojektowanie i wybudowanie tunelu. W konstrukcji konsorcjum Energopol Szczecin posiada najmniejszy udział (20 proc.).

Po uzyskaniu informacji o wniosku o upadłość likwidacyjną Energopolu Szczecin skontaktowałem się z prezesem spółki PORR Piotrem Klezikiem i uzyskałem następujące informacje: Umowa firm przewiduje taką sytuację, że któryś z udziałowców wycofa się z przedsięwzięcia. Wówczas jego obowiązki przejmą pozostali udziałowcy. Sytuacja związana z Energopolem nie będzie miała wpływu na przebieg inwestycji i nie zagraża jej w żaden sposób. Dowodem tego ma być podpisanie w najbliższych dniach umowy na zakup maszyny, która ma wydrążyć nasz tunel.

17 lipca wykonawca ma także złożyć gotowy projekt przeprawy w celu uzyskania Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).