XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY
ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE
MUZYCZNE PERŁY BAROKU

Mimo wielu ciekawych imprez związanych z obchodami Dni morza, odbywających się w miniony piątek (21.06.) w Świnoujściu, kościół pw. Chrystusa Króla wypełnił się miłośnikami muzyki klasycznej. Dźwięki organów znamy wszyscy, głównie jako akompaniament w śpiewie wiernych, a jednak zupełnie inaczej organy brzmią podczas koncertu w grze utworów majestatycznych, potężnych lub spokojnych, melodyjnych i wyciszonych.

Gdy przy organach z 1927 r. zasiadła młodziutka, utalentowana Alisa BIRULA, właśnie takie brzmienia usłyszeliśmy w kompozycji Siviusa Leopolda Weisa Uwerturze c-moll z manuskryptu drezdeńskiego, w opracowaniu na organy Anny Kowalskiej. Spokojna, piękna muzyka wprowadziła publiczność w nastrój wyciszenia i skupienia przed kolejnymi utworami.
Wyjątkowość festiwalowych koncertów tkwi w ich różnorodności. Tym razem słuchano brzmienia lutni w grze artystów, wirtuozów tego instrumentu Anny KOWALSKIEJ i Antona BIRULI czyli LUTEDUO. Na lutniach barokowych zagrali 7-częściową Sonatę g-moll, nr 25
S. L. Weisa – największego barokowego kompozytora utworów (850) na lutnię . Piękna, delikatna muzyka, znakomite wykonanie nagrodzone zostało długo trwającymi oklaskami. Słuchając tej kompozycji miało się wrażenie, ze jesteśmy w pałacu, w czasach baroku.
Wielkim kompozytorem epoki baroku był też Johann Sebastian Bach i nie zabrakło muzyki organowej tego twórcy. Alisa Birula z młodzieńczą pasją, po mistrzowsku zagrała Preludium i
fugę C-dur oraz Preludium i fugę g-moll.
J.S. Bacha kojarzymy, prawie wyłącznie, z muzyką organową, a przecież tworzył też utwory na inne instrumenty, m.in. na lutnię. Duet A. Kowalska i A. Birula wykonali, znaną miłośnikom muzyki Bacha, Arię z Suity D-dur. Ta orkiestrowa Aria przepięknie zabrzmiała na lutniach i nagrodzona została owacyjnymi brawami..
I nie był to ostatni utwór koncertu.. Kiedy ponownie przy organach zasiadła Alisa Birula i zagrała Chorał Jesu meine freude J.S.Bacha., tym utworem jak klamrą zamknęła kolejny festiwalowy muzyczny wieczór.
Koncert interesujący instrumentalnie, z pięknymi utworami, znakomicie zagranymi.

Tekst M.P. foto J.P.