Promenada zdrowia w drzewach i kwiatach
Coraz bardziej zielona, a wręcz wielobarwna staje się promenada zdrowia. Przez najbliższe miesiące będzie się tu pojawiać coraz więcej drzew, krzewów, bylin i kwiatów.

– Proszę poczekajcie z oceną tej inwestycji do jej zakończenia – apelował Prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Nie wszyscy wytrzymali. Od kilkunastu dni pojawiają się komentarze na temat wyglądu tego miejsca, mimo iż dzieło to jest w trakcie tworzenia. Ba, nawet gdy cała – zaplanowana – roślinność zostanie posadzona, będzie ona potrzebowała kilku miesięcy, a w wielu przypadkach dłuższego czasu, byśmy mogli poznać prawdziwy efekt Promenady Zdrowia. Krzewy i drzewa muszą się zakorzenić i przyjąć, kwiaty niektóre zakwitną dopiero w kolejnych sezonach, pnącza, które mają porosnąć konstrukcje metalowe także potrzebują na to czasu byśmy mogli przejść się pod zielonymi tunelami.

Dość powiedzieć, że firma, która dokonuje nasadzeń ma obowiązek dbania o nią przez trzy lata.

W wakacje na Promenadzie Zdrowia i w jej obrębie będzie przybywać bardzo dużo zieleni. Jednocześnie realizowane są nasadzenia w ramach trzech zadań:

– kompensacja wyciętej zieleni realizowana przez inwestora centrum handlowo-gastronomicznego, które powstało przy wejściu na plażę na przedłużeniu ul. Powstańców Śląskich (powstaje m.in szpaler sosen pomiędzy ścieżką rowerową i wydmami;

– nasadzenia zaprojektowane w ramach Promenady Zdrowia: [Już w ramach tej inwestycji posadziliśmy m.in. 65 grabów, 7 brzóz i dwa jarząby – wylicza Małgorzata Gawrońska, której firma jest odpowiedzialna za tę część inwestycji i będzie przez trzy lata opiekowała się tą roślinnością. – Docelowo ma tu być posadzonych m.in. 147 grabów];

– nasadzenia kompensacyjne wraz ogrodem sensorycznym. Przetarg też wygrała firma Małgorzaty Gawrońskiej. Posadzi w tym rejonie 49 sosen, trzy duże palmy, azalie, lilaki, pęcherznice i kilkadziesiąt odmian innych roślin, w dużej mierze egzotycznych.

Wcześniej, bo jeszcze w tamtym roku posadzono w tym rejonie kilkanaście drzew, w tym kilka dorodnych platanów.

Foto UM
Foto UM
Foto UM
Foto UM