Rozpoczynają się wakacje, okres wzmożonego ruchu na drogach w województwie zachodniopomorskim.

W tym czasie ruch na głównych trasach prowadzących nad morze wzrasta nawet 3 krotnie w porównaniu do reszty roku. Efektem wzmożonego ruchu są niestety zatory drogowe, szczególnie w miejscach budowy/przebudowy dróg.

Ten rok jest pod tym względem szczególny, związane jest to z realizacją szeroko zakrojonego programu inwestycji drogowych, takich jak między innymi budowa dróg S3 i S6 oraz przebudowa autostrady A6.

Dlatego należy pamiętać o możliwości ominięcia miejsc, w których tworzą się zatory trasami alternatywnymi.

Jak co roku mapa tras alternatywnych została opracowana wspólnie z Policją, innymi zarządcami dróg i instytucjami.

Gdzie można spodziewać się największych zatorów związanych z robotami w drodze nad morze

Autostrada A6 między węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica. Wykonawca inwestycji – firma Energopol Szczecin S.A. zapowiada, iż około połowy lipca udrożni przejazd przebudowywaną jezdnią w kierunku Świnoujścia, wówczas będą czynne dwie jezdnie.

Droga S3 na odcinkach Brzozowo-Miękowo i Miękowo Rzęśnica. Na przebudowywanym moście przez rzekę Ina na obwodnicy Goleniowa jest zwężenie do jednej jezdni, to utrudnienie będzie obowiązywało przez cały okres wakacyjny. W kilku miejscach ruch zostanie skierowany na tymczasowej jezdnie omijające budowane obiekty inżynierskie, można się również spodziewać ruchu pojazdów budowy na DK3. Z pewnością weekendy wakacyjne może to powodować spowolnienia ruchu.

Droga S6 Goleniów-Koszalin. Otwarty jest już odcinek Goleniów Nowogard, ale na pozostałych fragmentach trwają roboty. Szczególnie odczuwalne będą prace na fragmencie Nowogard-Płoty. Utrudnienia będą również w rejonie Kołobrzegu. Do końca roku cały odcinek o długości 120 km zostanie otwarty.

Trasy alternatywne

Możliwość ominięcia najbardziej zatłoczonej drogi w regionie w okresie wakacyjnym przez kierowców jadących z południa Polski umożliwia trasa prowadząca głównie drogą wojewódzką 106. Na tą trasę należy zjechać na węźle Myślibórz drogi S3 i przez DW119 (dawna DK3) dojechać do Pyrzyc, następnie przez Stargard do Nowogardu i dalej w kierunku Golczewa i pasa nadmorskiego. Na tej trasie możemy napotkać utrudnienia tylko w Stargardzie, gdzie budowane są 2 ronda.

Kierowcy jadący ze Szczecina mogą ominąć drogą S3 i przebudowywany odcinek A6 przez drogi lokalne prowadzące przez Dąbie, Załom, Pucice, Kliniska i Rurzycę do węzła Goleniów Południe, lub dalej drogą przez park przemysłowy do DW 111.

Funkcjonująca od wielu lat oznakowana trasa alternatywna przez Stepnicę umożliwiająca ominięcie północnego odcinka DK3 z pewnością będzie w tym roku dobrym wyborem. Jest to DW111 i w tym roku nie będzie tam remontów. Droga ta prowadzi od węzła Goleniów Zachód przez Stepnicę do Wolina.

Przede wszystkim bezpiecznie

Bardzo ważna jest też kwestia bezpieczeństwa. W okresie wzmożonego ruchu trzeba szczególnie wytężyć uwagę i zwracać uwagę na to co się dzieje na drodze. Ryzyko wystąpienia zatorów i spowolnień w ruchu jest znacznie większe i należy liczyć się z tym, iż możemy nawet na prostym odcinku drogi ekspresowej, czy autostrady napotkać nagłe spowolnienie i zator. Trzeba przede wszystkim zachowywać odpowiednią odległość od poprzedzających pojazdów, zwracać baczną uwagę na to co się dzieje przed pojazdem i przestrzegać ograniczeń prędkości. Dobrym zwyczajem jest również włączenie świateł awaryjnych, gdy jesteśmy ostatnim samochodem w zatorze. W wielu miejscach są wprowadzone tymczasowe organizacje ruchu, które mogą się zmieniać i sposób przejazdu jednego dnia może być inny niż następnego. Należy zwracać szczególną uwagę na żółte tablice i ruch pojazdów budowy.

Mateusz Grzeszczuk

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News