Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym – mówił Prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere.

Spotkanie z Rickiem Perrym i zwiedzanie gazoportu Sabine Pass

Drugiego dnia wizyty w Houston Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarzem ds. energii USA Rickiem Perrym, wraz z którym odwiedził terminal zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej – stamtąd wysyłany jest gaz skroplony m.in. do Polski. Spotkanie zwieńczyła wspólna konferencja prasowa polityków.

Konferencja prasowa Prezydenta RP i Sekretarza ds. Energii USA
– Już niedługo stąd odpłyną pierwsze gazowce po to, aby zasilić terminal w Świnoujściu i zasilić naszą część europejskiej sieci gazowej – mówił Prezydent.

– Do Polski płynie gaz z USA; płynie nie tylko do naszego kraju, ale mam nadzieję, będzie płynął też do całego regionu Europy Centralnej. To nie tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa RP, ale to kwestia także bezpieczeństwa Europy Środkowej, w której spotkały się państwa, jak to nazwaliśmy, Trójmorza – dodał.

Houston. Spotkanie z przedstawicielami firm energetycznych
Wcześniej Prezydent spotkał się z szefami amerykańskich firm energetycznych. – Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie tego źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element działania w ramach Trójmorza – podkreślał Andrzej Duda.

15