Marynarka Wojenne – BALTOPS – 19

Od wyjścia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z portów w Świnoujściu i Gdyni rozpoczął się udział marynarzy w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku – BALTOPS 19.

Po wyjściu z polskich portów okręty skierowały się do portu w Kilonii (Niemcy), gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. “Pre-Sail Conference”, w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania.

Okręty na Bałtyku znalazły się ponownie w niedzielę (9 czerwca). Zasadnicze siły biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia BALTOPS wyszły z portów i rozpoczęły praktyczne manewry na morzu, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej.

W ćwiczeniu pk. BALTOPS – 19 bierze udział blisko 50 okrętów z kilkunastu państw. Są to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Bałtyku Środkowego oraz m.in. na poligonach morskich państw bałtyckich i Szwecji. Zaangażowanych będzie ponad 8600 żołnierzy.

8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia skierowała do udziału w ćwiczeniu podległe sobie siły tj.: trałowce ORP “Gardno” z 12. Dywizjonu Trałowców, ORP “Wdzydze” z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP “Gniezno” z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, na którego pokładzie zaokrętowano żołnierzy i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowej Grupy Ratowniczej oraz 43. Batalionu Saperów z 3. Flotylli Okrętów. Okręty będą realizowały zadania zgodnie ze swoim przeznaczeniem, natomiast pływające transportery PTS-M będą gotowe do prowadzenia operacji desantowych z pokładu ORP Gniezno zgodnie z planem ćwiczenia.

Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Marynarka Wojenna

Related posts

Marynarka Wojenna. Położenia stępki pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II

Świnoujście. Nasi marynarze na najważniejszych ćwiczeniach

Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej