XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna,lato 2019

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze, miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu w świątyni pw. Chrystusa Króla by wsłuchać się w dźwięki zabytkowych organów z 1927 roku i innych instrumentów.

XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2019, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i Parafię pw. Chrystusa Króla, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza – Prezydenta Miasta, rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 30 sierpnia, w każdy piątkowy wieczór o godz. 19-tej. Tegoroczny Festiwal uświetnią artyści z DANII, NIEMIEC, SZWECJI i POLSKI.

W koncercie inauguracyjnym 14 czerwca wystąpią;
Maciej WOTA – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Ukończył też studia licencjackie na tymże Uniwersytecie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza, a obecnie jest studentem roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u wybitnych organistów. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych i organowych, m.in. I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Antoninie i I nagrody Konkursu Organowego „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu. W swym dorobku artystycznym ma wiele recitali organowych m.in. na 26 Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Legnicy i VII Międzynarodowym Forum Organowym w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii i USA. Od 2018r. jest asystentem w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

ARTI SENTEMO – KAMERALNA ORKIESTRA AKORDEONOWA z Radzynia Podlaskiego, która swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa CZURYŁO, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej,. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. wspólnie realizowała koncerty z włoską orkiestrą „G. ROSSINI” na lubelszczyźnie, W tym samym roku wzięła udział w projekcie artystycznym Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości” nagrywając teledysk i piosenkę „Kaloryfer, który gra” wydany na płycie „A kiedyś to były święta”. Zagrała też koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Pomysłodawcą i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO oraz jej dyrygentem jest Zbigniew CZURYŁO – akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydz. Wychowanie Muzyczne oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.
W programie koncertu utwory; W. A. MOZARTA, J.S. BACHA, A. CHACZATURIANA,
L. VIERNE, W. KILARA, A. PIAZZOLLI i J. WOJTAROWICZA.

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej – bilety w cenie 20,-zł do nabycia przed koncertem przy kościele lub wcześniej w kawiarni SONATA (vis a vis kościoła).
Organizatorzy serdecznie zapraszają.