Świnoujście – Start balonu meteo

Dnia 7 czerwca b.r., Harcerski Klub Łączności „Horyzont” SP1ZZW brał udział w Dniu Nauki. Wydarzenie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 9 w Przytorze.

Członkowie klubu, którzy zarazem są uczniami szkoły, przygotowali swój własny eksperyment naukowy, który polegał na wypuszczeniu balonu meteorologicznego. W niektórych sprawach organizacyjnych pomogli starsi klubowi koledzy, np. w uzyskaniu zgody na lot balonu od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Na miejscu powstało małe centrum kontroli lotów, w którym na bieżąco były odbierane dane telemetryczne z wypuszczonej wraz z balonem sondy i udostępniane ich do sieci Internet, a także transmisja na żywo ze startu balonu. Przed samym startem wymagane było potwierdzenie pozwolenia lotu w Służbie Informacji Powietrznej.

Start odbył się o godzinie 12:30 z powodu małych problemów technicznych. Początkowo balon z kapsułą kierował się w kierunku wschodnim nad Morze Bałtyckie, jednak po chwili zmienił kierunek na zachód. Najwyższy pułap jaki osiągnął to prawie 36 kilometrów (dokładnie 35749 metrów)! Po jedenastu godzinach lotu oraz przebyciu 580 kilometrów wylądował na wodzie w Cieśninie Kattegat pomiędzy Danią a Szwecją. Był to pierwszy nasz balon meteorologiczny i na pewno nie ostatni. W kolejnych kapsułach będziemy dokładać nowe eksperymenty członków naszego klubu, m.in. transmisja wideo z kapsuły.

Kierownik Klubu
pwd. Daniel Siwiec SQ1KX

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News