Poważna awaria wyhamowała budowę Promenady Zdrowia

Poważna awaria linii produkującej płytki betonowe spowolniła postęp prac na Promenadzie Zdrowia.

Do końca maja miała być zakończona budowa Promenady Zdrowia. Niestety rozpoczął się już czerwiec, a na dwóch jej końcach oraz zajściach na plażę ciągle brakuje płytek. Na dodatek od dawna nie są one układane.

Jest już praktycznie nasadzona cała zieleń. Mamy ścieżkę rowerową oraz rolkową i wrotkową. Brakuje tej najważniejszej części – czyli dokończenia ciągów pieszych.

Powodem opóźnienia prac – jak się okazuje – była awaria taśmy produkcyjnej w zakładzie produkującym płytki na naszą promenadę.

Płytki wykonywane są na zamówienie wykonawcy Promenady, konsorcjum MCC – Molewski. Są one specyficzne, inne niż większość dostępnych na rynku. Przede wszystkim mają większą grubość. Jest to 10 cm. Standardowo produkowane są najczęściej płytki o 8-centymetrowej grubości.

Grubsze mają większą wytrzymałość, a ta jest wskazana, by nie zostały zniszczone w przypadku konieczności przejazdu po promenadzie samochodów technicznych (np. służb, które będą je czyściły) czy choćby pogotowia ratunkowego lub policji.

Producentem płytek na świnoujską promenadę jest firma Probet-Dasag z Żar, mająca zakład produkcyjny w Żaganiu. Na początku maja doszło tam do awarii, która usunięta została dopiero po trzech tygodniach. Wówczas można było wznowić produkcję.

Pierwszy transport płytek wykonanych już po awarii ma dotrzeć do Świnoujścia w poniedziałek lub wtorek. Ma to być 3 tys. m kw. Wykonawca zobowiązał się, że ich układanie rozpocznie od brakującego fragmentu pomiędzy ul. Powstańców Ślaskich i Energetyków.

Jednocześnie, sukcesywnie mają być dostarczane kolejne partie płytek.

Info UM