Strona główna » ZHR – Z lilijką i krzyżem. 108 lat polskiego harcerstwa

ZHR – Z lilijką i krzyżem. 108 lat polskiego harcerstwa

by Świnoujście w sieci

22 maja 1911 – 108. lat temu we Lwowie powstały cztery pierwsze drużyny skautowe. Tę datę uważa się za początek ruchu harcerskiego na ziemiach polskich.

Idea skautingu narodziła się w głowie weterana wojen burskich, Brytyjczyka generała Roberta Baden-Powella. W 1907 roku rozpoczął on realizację swojego planu utworzenia drużyn, które będą miały na celu wychowywanie w duchu wartości takich jak wiara, trzeźwość, odwaga i patriotyzm. Idea szybko zyskała popularność poza granicami imperium brytyjskiego. Na ziemiach polskich zaszczepił ją Andrzej Małkowski, który przetłumaczył dzieło Baden-Powella “Skauting dla chłopców”.

Zainspirowany tym utworem podjął pracę nad utworzeniem czterech pierwszych polskich drużyn. Powstały trzy drużyny męskie i jedna żeńska – Tak naprawdę w polskich warunkach skupiały się na przygotowaniu młodzieży do walki o niepodległość. W tworzeniu ruchu harcerskiego pomagała Olga Drahonowska i inni.

Harcerstwo powstało z połączenia ideałów i metodyki skautingu Baden-Powella oraz polskich dążeń niepodległościowych, przygotowujących młodzież przez wychowanie etyczno-moralne, rozwój sprawności fizycznej i szkolenie wojskowe do walki o niepodległą Polskę.

Zbigniew Banaś, ps. Banan – polski harcerz, członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski lat 12 poległ od kuli niemieckiego snajpera podczas powstania warszawskiego
Zbigniew Banaś, ps. Banan – polski harcerz, członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski lat 12 poległ od kuli niemieckiego snajpera podczas powstania warszawskiego
W swojej 100-letniej działalności polskiego harcerstwa zyskało ono swoje miejsce w historii oraz uznanie społeczeństwa polskiego. Przywołać można wspaniałych obrońców Lwowa – Orlęta i harcerskie szeregi walczące z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Przypomnieć należy Szare Szeregi, Pogotowie Wojenne Harcerek walczące z niemieckim okupantem. Wskazać i upomnieć się o miejsce harcerek i harcerzy walczących w konspiracji w władzą ludową wspieraną radzieckimi czołgami w latach 1944-1956 oraz Harcerstwo Niepokorne w latach późniejszych Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, Ruch Harcerski Rzeczypospolitej.

I Męska Drużyna Harcerska w 1947 podczas pochodu I majowego w Świnoujściu z niej wywodzi się dzisiejszy III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR
I Męska Drużyna Harcerska w 1947 podczas pochodu I majowego w Świnoujściu z niej wywodzi się dzisiejszy III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR
Harcerski program “Dziś-Jutro-Pojutrze” było zawsze świadectwem niezwykłej dojrzałości społecznej, narodowej i obywatelskiej. Harcerska służba realizowana poprze “Służbę Bogu, Polce i Bliźnim” na trwałe zapisała się w dziejach Polski i sercach polaków.

 

Jako harcerze chcemy, aby kolejne pokolenia harcerskiej młodzieży kontynuowały dzieło założycieli Harcerstwa – Andrzeja i Olgi Małkowskich. Dziś obchodzimy 30-lecie ZHR jako III Szczep Harcerski “Słowianie” im. Zawiszy Czarnego ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tą sobotę przy Szkole Podstawowej nr 1 od 11 obędą się zbiórki rocznicowe jednostek i przygotowania do Zlotu ZHR z okazji 30-lecia.

Po za nami dzieło harcerstwa kontynuują w Polsce inne organizacje tj. Związek Harcerstwa Polskiego, Skauci Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego “Zawisza”, ZHP poza granicami kraju powstałe dla emigracji i organizacje harcerskie na byłych kresach RP. Dzieło tak ważne dla naszego społeczeństwa, zasługuje na uznanie i wsparcie. Jako harcerze mamy nadzieję, ze przez długie, kolejne lata, Harcerstwo będzie wskazaniem dla młodych w podejmowaniu decyzji życia, wyzwaniem i polem służby, dla dobra naszego Narodu i Państwa.

 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

siedemnaście − trzy =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW