PRÓBA OSZUSTWA ” NA WNUCZKA”
Policjanci z Komisariatu Policji w Darłowie otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Tym razem łupem mogło paść 50 tysięcy złotych
W dniu dzisiejszym do mieszkanki Darłowa na numer stacjonarny telefonu zadzwoniła kobieta, która podając się za jej wnuczkę i poinformowała, że spowodowała wypadek drogowy, a policja nie zwolni jej dopóki nie wpłaci 50 tysięcy złotych. Na szczęście starsza pani nie dała się nabrać na próbę wyłudzenia i powiadomiła o sytuacji Policję.

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka” to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących często oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem. Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust w metodzie „na wnuczka”.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Zazwyczaj rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie rozmówca prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy” .

Do tej pory stosowana była przez oszustów metoda „na wnuczka”, jednakże dzięki nagłośnieniu tego rodzaju oszustw, sprawcy stosują ją coraz rzadziej. Dla osiągnięcia zamierzonego celu, sprawcy zmodyfikowali metodę stosując nową „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”. Początkowo do seniora dzwoni osoba, która najczęściej podaje się za krewnego, prosząc o pilną pożyczkę. Po chwili ze starszą osobą kontaktuje się „łącznik”, który podaje się za policjanta, który potwierdza, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji. Domniemany funkcjonariusz radzi, aby rozmówca przekazał pieniądze osobie wskazanej, a on w zamian sytuację załatwi sprawę.

Pamiętajmy!

Policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy! Jeżeli mają Państwo wrażenie, że ktoś próbuje oszukać Państwa lub kogoś z bliskich Państwu osób prosimy o natychmiastowe powiadomienie o tym Policji na bezpłatny numer 112.