Strona główna » Międzynarodowe Ćwiczenie pk. Spring Storm 2019

Międzynarodowe Ćwiczenie pk. Spring Storm 2019

by Świnoujście w sieci

Międzynarodowe Ćwiczenie pk. Spring Storm 2019

Po zakończeniu międzynarodowego ćwiczenia pk. Spring Storm 2019, okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przetransportował pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej do kraju. Manewry odbyły się na poligonach w Estonii.

Z ramienia polskiej Marynarki Wojennej, w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Spring Storm 2019 uczestniczyły siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów. Okręt transportowo-minowy ORP Gniezno wykonał zadanie transportu drogą morską wydzielonych elementów Morskiej Jednostki Rakietowej, aby żołnierze tej jednostki po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowych ćwiczeniach poza granicami Polski. Udział jednostek morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniu pozwolił na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego, a także pozyskanie nowych doświadczeń w zakresie możliwości wykorzystania posiadanych sił i środków ogniowych we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi.

Oprócz komponentu morskiego w ćwiczeniu udział wzięły pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wydzielone z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 9. pułku rozpoznawczego, 5. pułku inżynieryjnego.

Ćwiczenie pk. Spring Storm organizowane jest cyklicznie przez estońskie Siły Zbrojne od 2003 roku. Wojska sojusznicze biorą w nim udział od 2007 roku. Tegoroczna edycja ćwiczenia odbyła się w północno-wschodniej części Estonii. Oprócz Polski w tegorocznych manewrach uczestniczyły jednostki ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemiec, Gruzji, Kanady, Ukrainy, Finlandii, Łotwy oraz Litwy.

ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu “Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to jednostka przeznaczona do transportu drogą morską wojsk i techniki wojskowej, załadunku i wyładunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) sprzętu i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Okręty dywizjonu mogą jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z blisko 500 żołnierzy i ponad 40 Rosomaków. Mogą również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych oraz wykonywać przejścia w zagrodach minowych przy pomocy wystrzeliwanych ładunków wydłużonych.

FOTO – http://8fow.wp.mil.pl/pl/12_419.html

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

pięć × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW