SZKODA CIEBIE NA TAKIE PATOKLIMATY – POLICJANCI KMP W ŚWINOUJŚCIU ROZMAWIALI Z UCZNIAMI O DOPALACZACH

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla życia i zdrowia, po które niestety najczęściej sięgają młode osoby. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu wraz z pracownikami SANEPID-u przeprowadzili zajęcia z uczniami klas podstawowych oraz licealnych w ramach prowadzonej kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, podczas których informowali o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą wszelkie substancje psychoaktywne.

Uczniowie w trakcie zajęć dowiedzieli się między innymi, że substancje chemiczne pod potoczną nazwą dopalaczy, są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w przypadku zażycia nie ma pewności, co zawierała substancja i jakie zagrożenia dla życia i zdrowia może ze sobą nieść. Dopalacze mogą powodować depresję, zmiany skórne, wymioty, duszności, drgawki, a nawet zatrzymanie serca i bolesną śmierć – także w trakcie snu.

Warto dodać, że osoby posiadające dopalacze lub handlujące nimi, traktowane są na równi z tymi, którzy posiadają narkotyki lub je sprzedają, a co za tym idzie, osobom posiadającym dopalacze grozi do 3 lat pozbawienia wolności a w przypadku gdy ktoś decyduje się na handel nimi, musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 12.

Młodzież chętnie zadawała nurtujące ich pytania, na które odpowiedzi udzieliła prowadząca zajęcia asp. sztab. Agnieszka Wojtkiewicz. W ramach zajęć była także okazja do przetestowania alkogogli i narkogogli, których założenie symuluje stan po użyciu alkoholu lub środków psychoaktywnych.

post. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu