Wielofunkcyjny ponton do budowy, wodowania i transportu kadłubów statków, ich elementów oraz konstrukcji wielkogabarytowych. Właśnie tak projekt zrealizuje działająca od ponad 25 lat w branży stoczniowej szczecińska firma Finomar, która jest pierwszym z beneficjentów środków unijnych wywalczonych przez marszałka Olgierda Geblewicza na wsparcie kluczowego dla rozwoju Pomorza Zachodniego sektora gospodarki. W najbliższy piątek o godzinie 12 zapraszamy na podpisanie umowy wsparcia środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

– Uruchomienie wsparcia dla branży stoczniowej było jednym z tych wyzwań, które potraktowałem bardzo osobiście. Jeszcze w 2014 roku przygotowaliśmy założenia naszego programu pomocowego dla branży okrętowej, który najpierw zaakceptował rząd a następnie Bruksela. Gdy otrzymaliśmy zielone światło natychmiast rozpoczęliśmy szerokie konsultacje. Lada moment wywalczone w Brukseli 60 mln zł zacznie płynąć dla firm z Pomorza Zachodniego. Po praz pierwszy w historii środków unijnych ten sektor otrzyma wsparcie. To wspaniały moment. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Realizowany przez Finomar projekt tzw. wielofunkcyjnego pontonu wykorzystuje innowacyjne rozwiązania techniczne i sposób funkcjonowania opatentowane przez przedsiębiorstwo. Inwestycja będzie realizowana w ramach działania 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji RPO WZ 2014-2020 i specjalnego konkursu dedykowanego projektom zakładającym innowacyjność i konkurencyjność przemysłu stoczniowego. Dzięki staraniom Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego po raz pierwszy środki unijne wesprą sektor stoczniowy i to aż 24 projekty, których wartość przekracza 74 mln zł.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego