Nabór do służby w Straży Granicznej wciąż prowadzony

Nabór do służby w Straży Granicznej wciąż prowadzony

Dwukrotnie w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu przedstawiali oferty pracy i zachęcali do podjęcia służby w Straży Granicznej. Okazją do tego były targi pracy zorganizowane 2 i 5 kwietnia przez urzędy pracy w Elblągu i Malborku.
Stoisko Morskiego Oddziału Straży Granicznej cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających targi. Funkcjonariusze zaprezentowali formację i przybliżyli specyfikę służby w Straży Granicznej, odpowiadali na liczne pytania zainteresowanych dotyczące sposobu rekrutacji i wymogów, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o przyjęcie do służby.

Przypominamy, że trwa nabór do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Szanse na przyjęcie w szeregi funkcjonariuszy ma każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną. W tym roku na kandydatów czeka 60 miejsc.

Wymagania wobec kandydatów określone są w przepisach prawa. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Jednak w niektórych przypadkach szansę na przyjęcie mają także osoby starsze, posiadające kwalifikacje lub umiejętności szczególnie przydatne w Straży Granicznej. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie, a po nim rozpoczynają normalną służbę w swoich macierzystych jednostkach.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Całe postępowanie kwalifikacyjne trwa kilka miesięcy. Po ukończonym szkoleniu podstawowym i podoficerskim nowi funkcjonariusze kierowani są do służby w placówkach i dywizjonach Morskiego Oddziału SG.

Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej będą mogły spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy choćby przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej i szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

Dokumenty rekrutacyjne można składać w najbliższej miejscu zamieszkania placówce Straży Granicznej i w Dywizjonie SG w Świnoujściu. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie internetowej.

Related posts

Świnoujście. Wydalonego ze Szwecji polaka zatrzymała świnoujska Straż Graniczna

Świnoujście. Straż Graniczna Zatrzymali nietrzeźwego poszukiwanego mężczyznę.

Niebezpiecznie na graniczy. Straż Graniczna wydała komunikat