Strona główna » Wszyscy będziemy seniorami. Szpital Wojewódzki w Szczecinie z odnowionym oddziałem geriatrii

Wszyscy będziemy seniorami. Szpital Wojewódzki w Szczecinie z odnowionym oddziałem geriatrii

by Świnoujście w sieci

Wszyscy będziemy seniorami. Szpital Wojewódzki w Szczecinie z odnowionym oddziałem geriatrii

Oddział Geriatrii i Przewlekle Chorych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie po remoncie.

Zakończył się remont Oddziału Geriatrii i Przewlekle Chorych w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przy ul. Arkońskiej. Seniorzy będą teraz hospitalizowani w komfortowych, dwuosobowych salach. Wszystkie pokoje posiadają niezależne węzły sanitarne i są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pacjenci będą mogli korzystać także z nowoczesnej rehabilitacji. Uroczyste otwarcie odnowionej przestrzeni, z udziałem marszałka województwa Olgierda Geblewicza, odbyło się w czwartek, 4 kwietnia 2019 roku.

Zmiany w lecznicy to kontynuacja rozpoczętego kilka lat temu i widocznego obecnie gigantycznego procesu inwestycyjnego w największym na Pomorzu Zachodnim specjalistycznym szpitalu. Marszałkowska lecznica zlokalizowana przy ulicy Arkońskiej oraz w Zdunowie przy ulicy prof. Alfreda Sokołowskiego świadczy usługi medyczne w 35 oddziałach, dysponuje blisko 1,1 tys. łóżkami oraz zatrudnia prawie 2,4 tys. osób.

Zmodernizowany oddział będzie dysponował 26 łóżkami. Pacjenci przebywać będą w 11 salach dwuosobowych Przy każdej z nich znajduje się niezależny węzeł sanitarny z toaletą i prysznicem, którego konstrukcja umożliwia wjechanie wózkiem inwalidzkim. Dodatkowo w niezależnej łazience dla osób niepełnosprawnych istnieje możliwość umycia chorego w pozycji leżącej na podnośniku. Urządzenie to umożliwia ważenie pacjentów, co jest niezbędne choćby do odpowiedniego doboru diety czy dawki leków. Oprócz zwykłych sal w oddziale znajdują się także dwie dwuosobowe sale intensywnego nadzoru, pomiędzy którymi znajduje się przeszklona dyżurka.

– Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań powierzonych samorządowi województwa. Wymaga tak naprawdę działań na wielu poziomach. Od inwestycyjnych po organizacyjne, aby zapewnić wszystko, co niezbędne pacjentom i lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom. Każdy projekt ma swoją specyfikę, ale dzięki niesamowitemu, w pełni zaangażowemu zespołowi skutecznie realizujemy nasze zadania. Za pośrednictwem dyrekcji dziękuję wszystkim za ogrom ciężkiej pracy – zaznaczył zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. W poprzedniej perspektywie udało się przeprowadzić potężne inwestycje w ochronie zdrowia, ale i w obecnej prowadzimy już 9 dużych przedsięwzięć. Z pewnością oddział geriatrii i chorób przewlekłych pod względem wydatków jest może skromniejszy, ale bardzo ważny W zakresie opieki nad osobami starszymi mamy ciągle bardzo duże wyzwania, nie tylko w regionie, ale i w całym kraju – dodał Olgierd Geblewicz

Tuż przy kuchni oddziałowej znajduje się wspólna jadalnia, co ma zachęcać i aktywizować pacjentów do wspólnego spędzania czasu przy posiłkach. Nowością jest także niezależny aneks kuchenny – pomieszczenie, z którego mogą korzystać zarówno pacjenci, jak i ich bliscy. Rodziny mogą też korzystać ze znajdującej się w oddziale świetlicy. Nowoczesna sygnalizacja z kolei przywoławcza wskaże nie tylko pokój, w którym ktoś potrzebuje pomocy, ale także konkretne łóżko i pacjenta. Ma to usprawnić komunikację pomiędzy pacjentami i personelem.

– Długo się do tej inwestycji przygotowywaliśmy. Budynku nie można było wyburzyć. Zastanawialiśmy się, jak dobrze go przystosować do potrzeb pacjentów. Dziś widać, ze się udało. Powstał bardzo ładny oddział, Wszyscy będziemy przecież seniorami, o czym na co dzień zapominamy.- przyznała dyrektor szpitala Małgorzata Usielska.

W części rehabilitacyjnej pacjenci będą mogli korzystać m. in. z nowej kabiny UGUL do ćwiczeń, rehabilitacj i zawieszeń, która pomaga usprawniać ręce, barki i nogi. Znajdują się tu także rotory do ćwiczeń, drabinka, platforma do nauki chodzenia i platforma stabilometryczna do diagnozowania zawrotów głowy. Natomiast w sali terapii zajęciowej pacjenci będą mogli spędzić czas m. in czytając książki, układając puzzle, czy korzystając z przyrządów do terapii sensorycznej. To tu będzie można też w komfortowych warunkach przeprowadzić ocenę geriatryczną, czyli kilkunastominutowy wywiad lekarski z seniorami. W ramach modernizacji przebudowana została także jedna klatka schodowa, jak i działa komfortowa winda.

Remont i doposażenie zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu p.n. „Dostosowanie SPWSZ do potrzeb szybko rosnącej populacji osób starszych – zwiększenie liczby łóżek w Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych”, Przedsięwzięcie kosztowało ponad 7 mln zł. Blisko 5,7 mln zł pochodziło z unijnej dotacji Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 i budżetu państwa, a 300 tys. zł władze samorządu województwa przeznaczyły z własnych środków.

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

trzynaście − pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW