Strażacy z Łobza skuteczniej zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców

– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego przywiązuje taką samą wagę do bezpieczeństwa obywateli Polski pozametropolitalnej, jak i do bezpieczeństwa tych, którzy mieszkają w większych miastach – powiedział minister Joachim Brudziński podczas spotkania ze strażakami PSP oraz druhami OSP w powiecie łobeskim w województwie zachodniopomorskim. Szef MSWiA wziął również udział w przekazaniu strażakom samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Szef MSWiA uczestniczył w naradzie podsumowującej działalność Komendy Powiatowej PSP w Łobzie. Wziął także udział w przekazaniu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla strażaków z PSP i OSP.

W 2018 r. strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Łobzie interweniowali ponad 700 razy. Od 20 lipca do 6 sierpnia 2018 r. pięciu funkcjonariuszy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łobzie uczestniczyło w gaszeniu olbrzymich pożarów lasów w Szwecji w miejscowości Sveg. – Chciałbym serdecznie podziękować funkcjonariuszom za to, że byli w drużynie strażaków, która pomogła w Szwecji gasić pożary lasów. Ta solidarna akcja przyniosła wiele dobrego jeżeli chodzi o wizerunek polskich strażaków i Polski w Europie – podkreślił szef MSWiA.

Obecnie w KP PSP w Łobzie służbę pełni 47 strażaków. Wraz z ochotnikami z 13 jednostek OSP chronią teren powiatu łobeskiego, w którym mieszka ponad 37 tys. mieszkańców. Dzięki wsparciu z budżetu państwa, w ubiegłym roku w KP PSP w Łobzie zrealizowano inwestycje o wartości 376 tys. zł. Remonty wykonano także w okolicznych OSP np. w jednostce OSP Siedlice, OSP Resko, OSP Dobra i OSP Tucze.

Jak zapewnił szef MSWiA, państwo także w kolejnych latach będzie wspierać zarówno PSP, jak i OSP. – W pierwszej kolejności środki będą trafiały do takich jednostek jak te w Łobzie, by wyrównać dysproporcje. Mieszkańcy Łobza, Węgorzyna, Reska mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa jak mieszkańcy Gdańska, Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Szczecina – zaznaczył minister Joachim Brudziński.

Narzędziem, które umożliwia wspieranie strażaków, jest realizowany w całej Polsce Program Modernizacji Służb Mundurowych, polegający m.in. na wymianie zużytego sprzętu, rozbudowie i modernizacji infrastruktury, zakupie wyposażenia. W latach 2017–2020 formacje podległe MSWiA otrzymają łącznie 9,2 mld zł. Po raz pierwszy do Programu Modernizacji Służb Mundurowych zostały włączone także OSP. W ciągu czterech lat otrzymają z niego łącznie 501 mln zł. Tylko w 2018 roku do strażaków ochotników trafiło ponad 340 mln zł z budżetu MSWiA, Komendy Głównej PSP, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Funduszu Sprawiedliwości. Szczególnie za tę współpracę umożliwiającą doposażenie strażaków i unowocześnianie sprzętu dziękował władzom samorządowym minister Joachim Brudziński.

Samochody ratowniczo-gaśnicze dla KP PSP w Łobzie i OSP w Boninie

Szef MSWiA wziął udział w przekazaniu dwóch wozów ratowniczo-gaśniczych, które wesprą działania zawodowych strażaków i ochotników z powiatu łobeskiego. Do Komendy Powiatowej PSP w Łobzie trafił nowoczesny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, zaś do OSP w Boninie lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy, który do tej pory służył strażakom z PSP.
– Dziękuję funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhnom i druhom OSP za przenikanie się Waszych środowisk i za to, co robicie dla swoich małych ojczyzn – powiedział szef MSWiA.

Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy oprócz zbiornika wody o dużej pojemności posiada również podręczny sprzęt potrzebny do dotarcia do osób poszkodowanych np. w płonącym budynku oraz armaturę wodną i pianową niezbędną do podawania środków gaśniczych. Wartość wozu to niemal 1,3 mln zł. Jego zakup został sfinansowany dzięki współpracy kilku podmiotów. Ze środków budżetu państwa przeznaczono na ten cel 625 tys. zł, samorządu – 160 tys. zł, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – 43 tys. zł, Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie – 100 tys. zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 370 tys. zł.