POLICJANCI ZATRZYMALI SPRAWCÓW OSZUSTWA METODĄ „NA POLICJANTA”

Policcy funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn oraz odzyskali pieniądze pochodzące z oszustwa „na policjanta”. Mężczyźni usłyszeli zarzuty wyłudzenia 27000 zł i 4000 euro od 82-letniej kobiety. Na wniosek policjantów i prokuratora, sąd aresztował ich na 3 miesiące. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
20 marca w godzinach popołudniowych, 82- letnia mieszkanka Nowego Warpna dostała telefon od rzekomego policjanta, który poinformował kobietę, że jej córka spowodowała poważny wypadek samochodowy i będą potrzebne pieniądze, aby uchronić ją przed konsekwencjami prawnymi.

Kilkanaście minut później do drzwi seniorki zapukał mężczyzna, który podał się za policjanta i odebrał od kobiety 27 000zł i 4 000 euro. Na koniec powiedział, żeby kobieta się nie martwiła i że będą w kontakcie. Całe szczęście bliscy kobiety szybko zawiadomili o zaistniałej sytuacji prawdziwych policjantów, którzy kilka minut później zatrzymali dwóch mężczyzn poruszających się samochodem marki Mercedes w stronę Tanowa. W pojeździe funkcjonariusze ujawnili pochodzące z oszustwa pieniądze.

Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Po zebraniu materiału dowodowego przedstawiono im zarzuty oszustwa. Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec nich środki zapobiegawcze – tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. Teraz mogą zostać skazani na karę nawet 8 lat pozbawienia wolności. Na chwilę obecną policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności zdarzenia. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci przypominają, aby nie przekazywać pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za funkcjonariuszy policji bądź członków rodziny. Sprawdźmy informacje, które nieznajomy nam podaje np. kontaktując się z bliskimi.
W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za krewnego czy policjanta możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem! Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o swoich działaniach i nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy.
Pamiętajmy również, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

sierż. szt. Katarzyna Leśnicka