ZACHODNIOPOMORSCY POLICJANCI ODDALI HOŁD W NARODOWYM DNIU PAMIĘCI „ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”. Wśród wielu uroczystości związanych z tym dniem, również przed budynkiem KWP w Szczecinie pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia odbyła się ceremonia podczas której insp. Jarosław Pasterski I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie wraz z funkcjonariuszami z zachodniopomorskiego garnizonu złożył kwiaty.

W uroczystości brali udział; kombatanci, parlamentarzyści ziemi zachodniopomorskiej, Wojewoda Zachodniopomorski, Prezydent Szczecina , Biskup Pomocniczy Diecezji Szczecińsko- Kamieńskiej Henryk Wejman. Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji chcących upamiętnić bohaterskich żołnierzy.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – tak brzmiało uzasadnienie projektu, który w lutym 2011 roku został uchwalony dla uczczenia tego Dnia Pamięci.

Dzisiejsza uroczystość to oznaka szacunku i pamięci dla bezimiennych bohaterów, którzy sprzeciwiali się komunistycznej władzy i walczyli o niepodległą ojczyznę. Również my – policjanci oddaliśmy pokłon ich męstwu oraz dowód pamięci dla ich tragicznych losów i cierpienia w imię wyższych wartości. Pamięć o nich to hołd oddany ojczyźnie i duma z naszej przeszłości.

Żołnierze ci ginęli jako zdrajcy ojczyzny, a komunistyczne władze starały się wszelkimi sposobami zdyskredytować ich jako żołnierzy i wymazać pamięć ich walki o wolność – stąd symbolicznie nazywamy ich „Żołnierzami Wyklętymi”.
Również komisarz Policji Państwowej Tadeusz Starzyński – patron zachodniopomorskich policjantów w 1945 roku był aresztowany, brutalnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Uchwalenie zatem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG