Finał śledztwa KMP w Szczecinie i Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. 1 lutego 2019 r. prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko pięciu mężczyznom, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie trzynastu przestępstw przeciwko mieniu polegających na dokonywaniu oraz usiłowaniu dokonania na terenie całej Polski i na terenie Niemiec oszustw metodą „na funkcjonariusza Policji”, tj. o czyny z art. 286 § 1 kk i inne.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie pod nadzorem prokuratora Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy w wieku od 36 do 63 lat działali na terenie Szczecina, Krakowa, Pruszkowa, Warszawy i innych miejscowości w Polsce oraz na terenie Niemiec w okresie od 28 marca 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r.

W toku postępowania ustalono, że mężczyźni działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na doprowadzaniu osób pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy. Podejrzani telefonowali do osób pokrzywdzonych, a następnie podczas rozmowy telefonicznej wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, informując ich o rzekomo prowadzonej akcji policyjnej i konieczności przekazania w związku z tym środków pieniężnych. Pokrzywdzeni będący najczęściej osobami w podeszłym wieku przekazywali pieniądze na różne sposoby w tym, wyrzucając gotówkę przez okno, pod którym czekał jeden ze sprawców w celu jej odbioru lub przekazywali ją wskazanej osobie, a niekiedy wykonywali przelewy pieniężne na wskazany rachunek bankowy. W ten sposób podejrzani w ośmiu przypadkach skutecznie wyłudzili od pokrzywdzonych łącznie kwotę 143.578,13 zł. Ponadto w pozostałych pięciu przypadkach usiłowali oni wyłudzić kolejne 108.675 zł.

W oparciu o poczynione ustalenia prokurator przedstawił mężczyznom zarzut działania z ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz trzynaście zarzutów dotyczących dokonania i usiłowania dokonania oszustwa.

W wyniku działań funkcjonariuszy Policji sprawcy zostali ustaleni, a następnie zatrzymani. Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, które było stosowane także w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu. Podejrzani byli w przeszłości karani sądownie.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa m. in. na podstawie art. 286 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Szczecinie