Z Asystentem Google możecie już rozmawiać po polsku

Od wielu miesięcy ciężko pracowaliśmy nad udostępnieniem Asystenta Google. Dziś z przyjemnością informujemy, że Asystent Google jest dostępny w języku polskim! Asystent pomoże Wam w wykonywaniu codziennych zadań i umożliwi zupełnie nowy sposób interakcji z Google i Waszymi ulubionymi usługami.

Asystent Google pomaga w wykonywaniu codziennych zadań, dając Wam łatwiejszy dostęp do technologii w każdym momencie dnia, dzięki możliwości komunikacji z urządzeniem w najbardziej naturalny sposób, używając głosu. Przy jego pomocy dowiecie się na przykład czy będziecie potrzebować parasola przed wyjściem do pracy, Asystent wyśle Wam głosowo wiadomość w trakcie prowadzenia auta, znajdzie restaurację na wieczorne spotkanie ze znajomymi, podyktujecie mu listę zakupów, a on poprosi o ustawienia przypomnienia, żeby je zrobić w konkretnym dniu.
Asystent Google sprawdza się w bardzo różnych, codziennych sytuacjach. Wystarczy przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć OK Google.

Początek dnia. Rano, przed wyjściem z domu, możecie zadać takie pytania jak:

OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
OK Google, ile stopni będzie dziś w Krakowie?
OK Google, jakie mam spotkania na dziś.
Prowadzenie samochodu:
OK Google, napisz Kubie, że spóźnię się 5 minut.
OK Google, puść coś Krzysztofa Zalewskiego.
OK Google, wyślij Whatsapp do mamy.
OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.
Wyjście z pracy:
OK Google, co dziś grają w kinie?
OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 19:00.
OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.
OK Google, wyznacz trasę do domu.
OK Google, do której otwarta jest Galeria Mokotów?
OK Google, pokaż trasę autobusem na ulicę Świętokrzyską.
Koniec dnia:
OK Google, ustaw minutnik “pieczenie chleba” na 40 minut.
OK Google, włącz jazz na YouTube.
OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.

Asystent Google zyskał też polską osobowość. Zna elementy polskiej popkultury i lokalne zwyczaje. Możecie zapytać go na przykład o informacje związane z polskimi dziełami: Kto grał w Zimnej wojnie? lub Kto napisał Pana Tadeusza?, odnieść się do klasyki polskiego filmu i zaśpiewać OK Google, łubu dubu łubu dubu lub dowiedzieć się więcej o gustach Asystenta, pytając go np. o ulubionego muzyka by dowiedzieć się, że Było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu. Możecie również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce (Powiedz mi ciekawostkę o Polsce).

Actions on Google – nowe możliwości dla polskich firm

Nowy rozdział otwiera się również przed polskimi przedsiębiorstwami, które mogą się teraz zintegrować z Asystentem poprzez platformę Actions on Google. Umożliwia ona firmom stworzenie akcji (komendy głosowej), którą może następnie wywołać każdy z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejść w interakcje głosową z daną marką. Pierwszymi firmami, które już teraz stworzyły swoje akcje dla polskiego Asystenta są PLAY OK Google, zapytaj PLAY co nowego?) i eSky (OK Google. Porozmawiaj z eSky).

W ciągu najbliższych tygodni Asystent Google będzie udostępniony wszystkim polskim użytkownikom smartfonów z Androidem (od wersji 5), posiadacze urządzeń iOS będą mogli pobrać z App Store aplikację Asystent Google. Asystent Google będzie także dostępny na dedykowanych modelach słuchawek.

Aby po raz pierwszy uruchomić Asystenta Google na urządzeniu z Androidem, należy długo nacisnąć przycisk ekranu głównego. Zobaczycie kilka przykładów działań, w których może Wam pomóc Asystent. Od tego momentu wystarczy powiedzieć OK Google lub przytrzymać przycisk ekranu głównego, aby zacząć rozmowę ze swoim osobistym Asystentem. Jeżeli nie chcecie wypowiadać pytań na głos, możecie do Asystenta również napisać.

Życzymy Wam samych dobrych chwil z Asystentem Google i liczymy na to, że wykonywanie wielu codziennych zadań stanie się dla Was znacznie łatwiejsze!

Elżbieta Różalska, Communications Manager