Strona główna » Świnoujście i Pomorze Zachodnie pamiętają o admirale Józefie Unrugu

Świnoujście i Pomorze Zachodnie pamiętają o admirale Józefie Unrugu

by Świnoujście w sieci

Świnoujście i Pomorze Zachodnie pamiętają o admirale Józefie Unrugu

Gdy 2 października prochy Józefa Unruga z małżonką będą składane w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej, na szczycie świnoujskiej latarni morskiej zawiśnie olbrzymi historyczny proporzec Marynarki Wojennej. Piękny, dostojny i największy jaki kiedykolwiek powiewał na maszcie.

Pogrzeb Admirała i jego żony Zofii odbędzie się 2 października, we wtorek w Gdyni. Udział w uroczystościach zapowiedział m.in. prezydent Andrzej Duda, który 21 września mianował pośmiertnie Józefa Unruga ze stopnia wiceadmirała na stopień admirała floty. Nie zbraknie oczywiście Marynarki Wojennej, w tym dowództwa świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, pocztów sztandarowych organizacji patriotycznych, samorządowców. Przy trumnie Admirała czuwać będą już dziś miłośnicy historii ze Świnoujścia – z Fortu Gerharda i latarni morskiej.

Uroczystość w Gdyni rozpocznie się o godzinie 8.00 – podniesieniem wielkiej gali banderowej na okrętach MW. O tej samej porze w Świnoujściu, na trzon latarni morskiej zostanie podniesiony historyczny proporzec Marynarki Wojennej (według wzoru obowiązującego od 1919 roku), pod którym Admirał służył i walczył we wrześniu 1939 roku. Olbrzymi proporzec będzie widoczny z wielu kilometrów

– Pamiętamy o Admirale. W ten symbolicznych sposób oddajmy mu hołd z zachodniego, morskiego krańca Rzeczypospolitej, z morskiej bramny Polski, ze Świnoujścia – mówi organizator akcji. – Historyczny proporzec powiewający nad Świnoujściem w godny i wyjątkowy sposób przypomni o tej ważnej postaci i wszystkich bohaterach września 1939 roku.
Przedsięwzięcie jest organizowane dzięki pomocy i z udziałem Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Fortu Gerharda, Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, Urzędu Morskiego w Szczecinie, Urzędu Miasta Świnoujście, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i wolontariuszy zrzeszonych w Klubie Wysokogórskim Watra.

Proporzec na szczycie latarni będzie powiewać do zakończenia uroczystości pogrzebowych w Gdyni – czyli do godziny 15:00. Oczywiście jeżeli pozwoli na to wiatr, bowiem istnieje ryzyko, że będzie trzeba proporzec opuścić z latarnianego masztu szybciej.

_
Urodzony w 1884 r. Józef Unrug w 1907 roku został oficerem niemieckiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi, był też dowódcą flotylli okrętów szkolnych. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 r. dowodził obroną polskiego wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc w kraju. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 r. uczestniczył w rozwiązywaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji. Admirał Józef Unrug zmarł w 1973 r. we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie siedem lat później spoczęła także jego żona Zofia.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

13 − jedenaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW