Świnoujście jest kolejnym polskim miastem, w którym numer alarmowy 997 będzie przełączany na numer 112. Od jutra, tj. od 21 września osoba dzwoniąca na numer 997 zostanie przekierowana do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. Po odsłuchaniu informacji obsługa infolinii zadecyduje, jakie służby ratunkowe wysłać na miejsce zdarzenia.

W piątek 21 września w Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie.
Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatorów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Spory odsetek zgłoszeń, które trafiały do Policji, to zgłoszenia niepotwierdzone czy też niezwiązane z jakimkolwiek zagrożeniem. Wprowadzone zmiany spowodują odciążenie policjantów od odbierania dużej ilości telefonów, które w większości nie wymagają interwencji Policji, niemniej jednak blokują linię i absorbują czas policjantów.

Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Po otrzymaniu od operatora drogą elektroniczną wstępnie zweryfikowanej informacji, dyżurny podejmie decyzje o dalszych działaniach.

Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR będzie miało pozytywny wpływ na szybkość i skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Numer „112” służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:
– wypadki drogowe;
– kradzieże;
– włamania;
– w przypadku użycia przemocy;
– nagłe omdlenia i utrata świadomości;
– poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie;
– przypadki porażenia prądem;
– pożary;
– rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję;
– inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Osoba dzwoniąca na numer alarmowy „112” bez potrzeby i uzasadnienia, blokuje linię telefoniczną komuś, kto właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy.
Pamiętaj – ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby!

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu