Świnoujście – Podpisanie umowy na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin

Stoimy właśnie w takim momencie, kiedy nie ma już Polski A i Polski B, Świnoujścia A i B po dwóch stronach, za parę lat będziemy mieli pełne komfortu połączenie i jedno Świnoujście, jedną Polskę – powiedział szef rządu podczas uroczystości podpisania umowy ws. usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pod rzeką Świną w Świnoujściu.

Yo, co dzisiaj robimy jest działaniem spajania Polski, żeby była jedna, połączona drogami w taki sposób, by transport i przemieszczanie się ludzi było jak najbardziej wygodne, bezpieczne i sprawne – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że połączenie wyspy Uznam z wyspą Wolin jest takim symbolicznym sklejeniem północno-zachodniego kawałka Polski, który już kiedyś, u zarania naszej państwowości do Polski należał.

Prezes Rady Ministrów wyraził również wdzięczność wobec wszystkich tych, którzy doprowadzili do podpisania umowy na budowę tunelu w Świnoujściu. To ogromne wysiłki ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka doprowadziły do tego, że dziś mamy możliwość realizacji tej inwestycji. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – podkreślił premier.
****

Tunel między wyspami Uznam i Wolin ma stanowić połączenie drogi ekspresowej S3 z lewobrzeżem Świnoujścia. Całkowita długość inwestycji stanowi 3,4 km, z czego 1,44 km wynosi długość tunelu drążonego.

Świnoujście na realizacje inwestycji otrzymało dofinansowanie z Funduszy UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko (2014-2020) w wysokości 775,6 mln zł, co stanowi 85 proc. wartości całej inwestycji. Pozostałe 15 proc. miasto pokryje z własnego budżetu.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News