Strona główna » Świnoujście – Nieprzerwanie od 13 lat nad świnoujskim kąpieliskiem.

Świnoujście – Nieprzerwanie od 13 lat nad świnoujskim kąpieliskiem.

by Świnoujście w sieci

Już po raz 13. świnoujskie kąpielisko otrzymało Międzynarodowe Wyróżnienie – Błękitną Flagę.

Po raz 10. Błękitna Flaga powiewać będzie również w świnoujskim porcie jachtowym.

Świnoujście jest jedynym polskim kąpieliskiem, które otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie – nieprzerwanie – od 13 lat.

W tym roku w Polsce przyznano Błękitną Flagę 23 plażom, to o 8 mniej niż przed rokiem.

Uroczyste wciągnięcie na maszt tej wyjątkowej flagi ,zaplanowano w dniu 18 czerwca (poniedziałek) ,o godzinie 12.00 przy Centrum Ratownictwa.

– Aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie, trzeba spełnić wiele warunków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i czystości kąpieliska– mówi rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. – Jest w tym również ogromna zasługa dyrekcji i pracowników OSiR Wyspiarz, szczególnie tych ,którzy bezpośrednio zajmują się plażą i naszym portem jachtowym.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia. Świnoujska plaża należy do najpiękniejszych nad Bałtykiem. Wskazują na to między innymi rankingi polskich miejscowości wypoczynkowych i kąpielisk. Od lat świnoujskie kąpielisko przoduje w nich, wskazując przez to, że świnoujska plaża nie ma sobie równej na polskim wybrzeżu. W ubiegłym roku plaża trafiła do rankingu Skyscannera jako jedno z dwudziestu pięciu najwspanialszych nadmorskich zakątków świata.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

BIK

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

16 + dziewiętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW