Strona główna » Dodatkowe 500 mln zł na drogi lokalne trafiło do samorządów

Dodatkowe 500 mln zł na drogi lokalne trafiło do samorządów

by Świnoujście w sieci

Minister Joachim Brudziński oraz wiceminister Paweł Szefernaker podczas odprawy z wojewodami w Kancelarii Premiera.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował wojewodom za sprawne przeprowadzenie procedury naboru wniosków. – Cieszę się, że jesteśmy w trybie realizacji, a nie tylko ogłaszania, bo mieszkańcy oczekują przede wszystkim zrealizowania tych projektów drogowych – powiedział.

Rząd przeznaczył w 2018 r. na drogi lokalne o 500 mln zł więcej niż było zaplanowane w budżecie. Razem z tymi środkami, na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej trafiło w tym roku 1,3 mld zł. Samorządy mogły składać wnioski do 15 kwietnia br. do urzędów wojewódzkich. Po raz pierwszy w historii samorządy mogły otrzymać aż do 80 proc. dofinansowania do inwestycji. Jego wysokość uzależniona była od zamożności wnioskujących miast i gmin. Maksymalna kwota jaką z budżetu państwa można było otrzymać to 5 mln zł. – Chcę to wyraźnie podkreślić, że jest to kolejna transza. Pierwsza transza, która popłynęła ze strony rządu to była kwota w wysokości 800 mln zł. Te dodatkowe pieniądze znalazły się na skutek oczekiwań i próśb samorządów kierowanych do premiera przez wojewodów – zaznaczył minister Joachim Brudziński.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, przekazał, że dzięki dodatkowemu wsparciu rządowemu zostaną zrealizowane 433 inwestycje drogowe na kwotę 817 mln zł (w tym znajduje się 500 mln zł dofinasowania z budżetu państwa, reszta to wkład własny samorządów). – Inwestycje dotyczą terenu całego kraju. Z tej dodatkowej pomocy skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatu. Polska jest jedna, dlatego realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju naszego kraju – podkreślił. Minister Jerzy Kwieciński zapewnił, że druga transza nie jest ostatnią w tym roku, gdyż przygotowywana jest następna. Wspomniał także, że oprócz wsparcia na drogi lokalne rząd przygotował także program pomocy w inwestycjach mostowych.

Szef MSWiA zaprezentował kilka przykładów inwestycji, które będą mogły być zrealizowane dzięki temu dodatkowemu wsparciu. Dzięki programowi będzie można wybudować lub wyremontować 350 km dróg gminnych oraz 211 km dróg powiatowych. Najbardziej jaskrawym przypadkiem tego, że wcześniej samorządy nie były w stanie zapewnić wkładu własnego są dane z województwa zachodniopomorskiego. – Spośród 29 zadań zakwalifikowanych do dofinansowania, 13 z nich zaplanowanych zostało przez gminy, które w minionych 10-ciu latach nie otrzymały z budżetu państwa nawet złotówki dofinansowania na drogi lokalne – zaznaczył minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA przytoczył także przykład z województwa lubelskiego. Chodzi o drogę w gminie Podedwórze (powiat parczewski) – droga powiatowa, najważniejsza w gminie, od trzech lat (od września 2015 r.) jest zamknięta z powodu złego stanu nawierzchni. Ani powiatu, ani tym bardziej gminy nie było stać na wyremontowanie tej niezwykle ważnej dla mieszkańców drogi. Teraz, dzięki dodatkowym środkom rządowym oraz zmienionym zasadom przyznawania dofinasowania, ta tak potrzebna inwestycja będzie realizowana.

Premier Mateusz Morawiecki wspomniał także, że jesienią planowane jest utworzenie funduszu dróg lokalnych, który umożliwi m.in. budowę dróg w cyklach 2-3 letnich, a nie jak dotychczas w rok. – Wysokość funduszu to ok. 5 mld zł, czyli dla porównania 6-7 razy więcej niż w czasach naszych poprzedników było przeznaczane na budowę dróg. Ten fundusz cywilizacyjnie zmieni panoramę drogową i infrastrukturalną Polski – podkreślił szef rządu.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

3 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW