Strona główna » Zachodniopomorskie – Susza na polach i w lasach

Zachodniopomorskie – Susza na polach i w lasach

by Świnoujście w sieci

Duże zagrożenie pożarowe występuje na terenie lasów w całej Polsce. Potwierdzony też został stan suszy rolniczej. W Zachodniopomorskiem powołano już 17 komisji do szacowania szkód powstałych w wyniku suszy

O wystąpieniu suszy decyduje cały kompleks warunków meteorologicznych i glebowych. W Systemie Monitoringu Suszy warunki meteorologiczne powodujące suszę są określane za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW). Jeśli wartości progowe klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych roślin uprawnych i gleb zostaną przekroczone – oznacza to wystąpienie suszy. Wartości progowe KBW zostały przekroczone w okresie od kwietnia do końca maja, a wystąpienie suszy rolniczej stwierdzone jest na obszarze całej Polski. Suszę potwierdza także raport, ogłoszony przez IUNG w Puławach – wartości progowe krytycznego bilansu wodnego zostały przekroczone dla zbóż jarych i ozimych, w krzewach owocowych, truskawkach, częściowo w drzewach owocowych. Suszą objęte są szczególnie gleby słabe.

– Na terenie naszego województwo działa już 17 komisji do szacowania szkód powstałych w wyniku suszy – mówi wojewoda Tomasz Hinc – Biorąc pod uwagę wysokie temperatury spodziewamy się zwiększenia ilości wniosków z gmin o powołanie komisji.

Obecnie komisje zostały powołane w następujących gminach: Kamień Pom., Maszewo, Golczewo, Sianów, Białogard, Moryń, Rymań, Przybiernów, Bobolice, Malechowo, Karnice, Goleniów, Trzebiatów, Wałcz, Nowogard, Barwice, Osina.

Wnioski o szacowanie strat rolnicy mogą składać w swoich urzędach gmin. Gmina przekazuje do wojewody wniosek o wszczęcie prac przez komisję do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. O składzie komisji, które pracują w terenie decyduje przewodniczący komisji wojewódzkiej – dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Protokoły z szacowania strat, sporządzone przez przedstawicieli komisji będą podstawą do ubiegania się przez rolników o: przyznanie kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR, dopłaty do materiału siewnego, odraczanie i rozkładanie na raty płatności umów sprzedaży i dzierżawy, oraz ulgi w podatkach na rzecz gmin i miast, a także o ulgi i odroczenie składek na rzecz KRUS. Mogą służyć także, jako dokument potwierdzający przy zgłaszaniu wystąpienia szkód do ubezpieczyciela.

W związku z dużym zagrożeniem pożarowym, które występuje na terenie całej Polski w lasach, wojewoda apeluje o rozwagę i przypomina, że w lesie oraz na terenach śródleśnych bezwzględnie zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalanie ognisk, grilli oraz palenie tytoniu.

– Przed nami kolejny upalny weekend i czas na wypoczynek na łonie natury, korzystajmy z jej uroków i pamiętajmy, by nie stwarzać zagrożenia pożarem – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie podaje, że od początku roku na jej terenie miało miejsce 140 pożarów lasów na łącznej powierzchni przekraczającej 15 ha. W tym samym czasie w Polsce miało miejsce łącznie 975 pożarów lasów o łącznej powierzchni 272 ha. (dane za http://www.szczecin.lasy.gov.pl )

Agnieszka Muchla-Łagosz
Rzecznik prasowy wojewody

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

2 + 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW