Strona główna » JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja “Jednośladem bezpiecznie do celu”, której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań. To już kolejna ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów, których liczba znacząco wzrosła przez ostatnie lata.
Zachodniopomorscy policjanci od sobotniego poranka promują bezpieczne zachowania tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Koszalińska drogówka działała na rzecz akcji wspólnie z miejscowym klubem motocyklowym. Mundurowi kontrolowali pojazdy i ich kierowców. W przypadku ujawnienia drobnych wykroczeń pouczali kierujących, a przedstawiciele klubu motocyklowego rozmawiali z nimi tłumacząc, jak bardzo ich bezpieczeństwo zależy w wielu sytuacjach od zachowania kierujących samochodami i apelowali o ostrożną jazdę. Miłośnicy jednośladów wręczali także klubowe gadżety, ulotki oraz jednorazowe alkotesty.

W Gryficach w czasie prowadzonych kontroli informowano tę grupę uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadmierna prędkość, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Mundurowi wskazywali jak ważna dla bezpieczeństwa, jest dbałość o stan techniczny pojazdów np. właściwe ogumienie, odpowiedzialne i zarazem właściwe używanie świateł drogowych, czy chociażby stosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych szczególnie po zmroku.

Policjanci wręczali kierującym elementy odblaskowe w formie opasek, ulotki informacyjne, a także jednorazowe alkomaty, które mają im przypominać o bezpiecznych zachowaniach i właściwym postępowaniu na drodze.

Oprócz wspomnianej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili także wzmożone działania pod szyldem wojewódzkich działań kontrolno-prewencyjnych pn. MOTOCYKL, których celem była kontrola wymaganych posiadanych uprawnień do kierowania, stan techniczny oraz przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących jednośladami.

Na szczecińskich ulicach też z dnia na dzień przybywa miłośników mechanicznych jednośladów, bez wątpienia rozpoczął się sezon motocyklowy. I choć jazda jednośladem to ogromna przyjemność, należy pamiętać, że kierowcy motocykli to grupa szczególnie narażona na poważniejsze urazy czy obrażenia w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. W sobotę policjanci ze szczecińskiej drogówki kontrolowali użytkowników jednośladów i przypominali o zachowaniu ostrożności.

W Świnoujściu na rowerowej “Masie krytycznej” policjanci promowali ideę powyższej akcji. z Portu Jachtowego na terenie Basenu Północnego w Świnoujściu wyruszyła na dwóch kółkach grupa około 360-osobowa cyklistów, która przejechała głównymi ulicami miasta. Na linii startu stanęły całe rodziny. Nie zabrakło rodziców, często z bardzo małymi dziećmi, które pojechały na trójkołówkach. Przejazd zakończył się w miejscu startu, a całą trasę przejazdu rowerzystów zabezpieczali policjanci Ruchu Drogowego świnoujskiej komendy. Wszyscy uczestnicy imprezy rowerowej ubrani byli w charakterystyczne pomarańczowe koszulki, bluzy i kurtki. Masa Krytyczna pod hasłem “Świnoujście na rowery”, mająca na celu zwrócenie uwagi na rowerzystów jako równoprawnych uczestników ruchu drogowego, polegała na przejeździe jak najliczniejszej, zorganizowanej grupy rowerzystów przez miasto wyznaczoną trasą.

Celem akcji Jednośladem bezpiecznie do celu jest przede wszystkim:

– przypominanie i uświadamianie motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, w tym niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości czy też nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu to najczęstsze przyczyny wypadków, których sprawcami są użytkownicy jednośladów;

– kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz promowanie dbania o własne bezpieczeństwo na drodze poprzez stosowanie właściwego ubioru chroniącego szczególnie motorowerzystów i motocyklistów, używanie certyfikowanych i dopasowanych kasków, jak również elementów odblaskowych;

– wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

O popularności szczególnie rowerów, motorowerów czy motocykli decyduje wiele elementów. Do głównych należą m.in. możliwość sprawnego przemieszczania się po zatłoczonych ulicach miast, łatwe parkowanie, styl życia czy pasja.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Człowiek, pojazd i infrastruktura oraz ich wzajemne interakcje warunkują bezpieczeństwo na drodze. Dlatego też podczas prowadzonych działań policjanci będą przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że człowiek i jego zachowanie ma największy wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Motocykliści, motorowerzyści, rowerzyści i kierowcy samochodów: Wasze życie i zdrowie są w Waszych rękach!

Foto. Policja

Foto. Policja

Foto. Policja

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

cztery × dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW